Fatih Altaylı: Erdoğan, İmamoğlu’nu kendisi ile eşitliyor

Gazeteci Fatih Altaylı, son yazısında "Erdoğan, iki büyük şehirde CHP adaylarının karşısında sanki kendisi varmış gibi hareket ediyor" dedi. Altaylı, "Süper güçlere sahip olduğuna inanılan bir cumhurbaşkanının, kendini yıllardır eleştirdiği bir belediye başkanı ile eşit konuma çekmesi değişik bir siyaset anlayışı" açıklamasında bulundu.

KRONOS 31 Ocak 2024 GÜNDEM

Gazeteci Fatih Altaylı, AK Parti’nin çıkardığı aday profillerini değerlendirdiği bugünkü yazısında, “Erdoğan’ın son cumhurbaşkanlığı dönemine girmişken, belki de 2027’de başa bela olabilecek kuvvetli bir belediye başkanı profilinin AK Parti ve Erdoğan ailesinin planlarına çomak sokması istenmemiş de olabilir, bilemeyiz” ifadelerini kullandı. Fatih Altaylı, Erdoğan’ın İstanbul’da da Ekrem İmamoğlu’nun karşısına kendisini koyduğunu belirterek, “kendini Murat Kurum’un önüne siper ediyor fakat bu durumda yalnız pirinçten değil, bulgurdan olmayı da göze almış olmalı” dedi.

“Süper güçlere sahip olduğuna inanılan bir cumhurbaşkanının, kendini senelerdir eleştirdiği bir belediye başkanı ile eşit konuma çekmesi değişik bir siyaset anlayışı” diyen Altaylı, şu değerlendirmeleri yaptı:

150 KİLOLUK BİR PEHLİVANIN, 75 KİLOLUK BİR PEHLİVANLA GÜREŞİ
“Bu tavır bir yandan bir baş pehlivanın, tozkoparan bir pehlivanla güreşmesinde ortaya çıkacak görüntü gibi bir görüntü veriyor. 150 kiloluk bir pehlivanın, 75 kiloluk bir pehlivanla görüşmesinde izleyenlerin gözüne çarpacak bir eşitsizlik ve haksızlık görüntüsü veriyor. Diğer yandan da tozkoparan pehlivanın güç ve teknik olarak kendisinden iki misli büyük bir pehlivanı bile korkuttuğu izlenimi uyandırıyor.


Tabii bu kadar net bir durumu bizim görüp, Erdoğan’ın görmemesi pek mümkün değil. Muhtemelen o da, bu tavrı kendi seçmenini konsolide etmek ve “Bakın bunu bir yerel seçim gibi görüp, İmamoğlu’nun size yaptığı hizmetlere teşekkür fırsatı gibi görmeyin. Burada benimle İmamoğlu arasında bir seçim yapacaksınız. Ben bunu kişisel algılarım” demeye de getiriyor olabilir.

BİR SONRAKİ CUMHURBAŞKANI KİM ONU BELİRLEYECEĞİZ
Tabii bunun da başka riskleri var. İstanbul seçmeni bu durumda ‘Biz galiba Türkiye’nin bir sonraki cumhurbaşkanı kim olsun onu belirleyeceğiz’ diye düşünmeye başlayabilir. Murat Kurum AKParti’nin cumhurbaşkanı adayı olmayacağına göre, bir sonraki belirsiz cumhurbaşkanı yerine, bildiği Ekrem İmamoğlu’nu tercih edip, cumhurbaşkanlığı adaylığı yolunu kesmemeyi tercih edebilir. Erdoğan bu kez kendini Murat Kurum’un önüne siper ediyor fakat bu durumda yalnız pirinçten değil, bulgurdan olmayı da göze almış olmalı. Bulgur dediğim ise kalan 4 yılındaki karizması…”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com