Kanuni portresi de İstanbul’a dönüyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, İngiltere'deki müzayadede 350 bin sterline satılan Kanuni Sultan Süleyman'ın portresinin eser alıcısı tarafından İBB'ye bağışlandığını açıkladı. İngiltere'de Sotheby’s müzayede evinde çevrimiçi yapılan açık artırmada portreyi alan kişinin ismi açıklanmamıştı.

KRONOS 02 Mayıs 2021 GÜNDEM

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, İngiltere’deki müzayadede 350 bin sterline satılan Kanuni Sultan Süleyman’ın portresinin eser alıcısı tarafından İBB’ye bağışlandığını açıkladı.

İmamoğlu paylaşımında, “Evine Dönüyor! Mart ayında İngiltere’deki müzayedede rekor fiyata satılan Kanuni Sultan Süleyman portresi eser alıcısı tarafından İBB’ye bağışlanmıştır. Böylesi kıymetli bir eserin İstanbul’a bağışlanması ve İBB’ye duyulan güven gurur verici. İstanbul’a hayırlı olsun.” ifadesini kullandı.

Londra Sotheby’s müzayede evinde yapılan açık artırmada Kanuni Sultan Süleyman’ın tablosu beklenen rakamın dört katı fiyatına satılmıştı. Londra’da Sotheby’s müzayede evi, çevrimiçi yapılan açık artırmaya telefonla katılan bir kişinin en yüksek teklifi vererek Kanuni Sultan Süleyman tablosunun yeni sahibi olduğunu açıklamıştı.


 

Sotheby’s portrenin değerini 80 bin ila 120 bin Sterlin olarak öngörmüştü. Kanuni Sultan Süleyman’ın portresi bu açık arttırmada öngörülen fiyatının neredeyse dört misli fiyata satılmıştı.

Müzayede evi, bu tablonun 19. yüzyıldan bu yana Fransız bir ailenin koleksiyonunda yer aldığını açıkladı.

1494-1566 yıllarında yaşamış Kanuni Sultan Süleyman’ın bu portredeki haliyle 43 yaşında olduğu tahmin ediliyor.

Padişahın o yaşında gerçekleşen önemli tarihi olaylar da Sotheby’s müzayede evinin web sitesinde yer alan bilgiler arasında. Örneğin, Irak Safeviler’den alınıp Osmanlı topraklarına katılmış. O yıllarda Preveze deniz savaşı kazanılmış.

Resim, İtalyan ressam Cristofano Dell Altissimo tarafından 16. yüzyılda bir bakır levha üzerine çizilmiş. Birçok versiyonunun arasında gerçeğine en yakın temsili olduğu kabul ediliyor. 1534 yılında İstanbul’a gitmiş Venedik delegasyonunun tarifine en uygun olan hali, bu portredeki gibiymiş.

FATİH SULTAN MEHMET TABLOSUNU İBB ALMIŞTI

Geçen yıl aynı müzayede evinde satılan Fatih Sultan Mehmet tablosunu sürpriz bir şekilde Ekrem İmamoğlu’nun satın aldığı ortaya çıkmış ve tablo İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin koleksiyonuna eklemişti.

Fatih tablosuna 935 bin sterlin yani o zamanın kuruyla yaklaşık 8 milyon Türk Lirası ödenmişti.

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com