‘Türkiye artık militan devşirmek için bölgenin en büyük havuzu’

Gazeteci Fehim Taştekin: "Maalesef AKP izlediği siyasetle Türkiye’yi bölgenin en kolay girilen, barınılan ve saklanılan ülkesi haline getirdi. Kafkasya, Orta Asya ve Avrupa’dan Suriye’ye akan cihat yolları Türkiye’yi militan ve para transferi, barınma ve saklanma, farklı coğrafyalara sıçrama ve geri çekilme platformuna dönüştürdü. Türkiye artık militan devşirmek için bölgenin en büyük havuzu."

KRONOS 28 Mart 2024 GÜNDEM

Rusya’nın başkenti Moskova’daki “Crocus City Hall” adlı konser salonuna yönelik 137 kişinin ölümüne neden olan saldırıyı IŞİD-H’nin üstlenmesi tartışmaları da beraberinde getirdi. Saldırısı sonrası IŞİD’in Horasan yapılanmasına ilişkin tartışmalar başladı. Peki, IŞİD-H nasıl ortaya çıktı, nerelerde yapılandı ve nasıl büyüdü?

Gazeteci Fehim Taştekin, AKP’nin izlediği siyaset nedeniyle Türkiye’nin bu tür yapılar için en kolay girilen ve barınılan bir ülke haline geldiğini belirtti ve “Türkiye artık militan devşirmek için bölgenin en büyük havuzu” tespitinde bulundu.

Taştekin, “Kafkasya, Orta Asya ve Avrupa’dan Suriye’ye akan cihat yolları Türkiye’yi militan ve para transferi, barınma ve saklanma, farklı coğrafyalara sıçrama ve geri çekilme platformuna dönüştürdü. Suriye bağlantılı militan aktiviteye göç dalgasıyla birlikte Afganistan boyutu da eklendi. Türkiye artık militan devşirmek için bölgenin en büyük havuzu. IŞİD-H ağının en önemli kavşağı olarak da Türkiye’nin öne çıkmasında şaşılacak bir boyut yok” ifadelerini kullandı.

Taşkekin, IŞİD’in Suriye ve Irak’ta saha hakimiyetini yitirirken IŞİD-H’nin öne çıktığına dikkat çekti. Suriye ve Irak’tan kaçanların Afganistan’a gittiğini de belirten Taştekin, BM Güvenlik Konseyi’ne sunulan bir raporda IŞİD-H’nin üye sayısının 4-6 bin arasında tahmin edildiğine dair bilgileri de aktardı.

Fehim Taştekin’in Gazete Duvar‘da yer alan yazısından ilgili bölüm şöyle:

“28 Ocak’ta İstanbul’daki Santa Maria Katolik Kilisesi’ne yapılan baskına karışanlardan biri Tacik diğeri Çeçen çıkmıştı. Geçen yıl İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın IŞİD-H yapılanmasına ilişkin hazırladığı 87 sayfalık iddianamede Türkmenistan, Kırgızistan, Tacikistan, Azerbaycan, Dağıstan (Rusya Federasyonu) ve Türkiye uyruklu 18 sanık yer alıyordu. İsveç ve Hollanda konsolosluklarının yanı sıra İstanbul’daki kilise ve sinagoglara saldırı planlarından da söz ediliyordu.

‘AKP’NİN İZLEDİĞİ SİYASET TÜRKİYE’Yİ EN KOLAY BARINILAN ÜLKE HALİNE GETİRDİ’

Rusya’nın Afganistan, Orta Asya ve Türkiye yayındaki IŞİD-H ağına dair Türkiye’yi uyardığı da basına yansımıştı. Türkiye de Crocus saldırısından sonra eliyle koymuş gibi bir düzine zanlıyı adreslerinden alıverdi. Maalesef AKP izlediği siyasetle Türkiye’yi bölgenin en kolay girilen, barınılan ve saklanılan ülkesi haline getirdi. Kafkasya, Orta Asya ve Avrupa’dan Suriye’ye akan cihat yolları Türkiye’yi militan ve para transferi, barınma ve saklanma, farklı coğrafyalara sıçrama ve geri çekilme platformuna dönüştürdü. Suriye bağlantılı militan aktiviteye göç dalgasıyla birlikte Afganistan boyutu da eklendi.

Türkiye artık militan devşirmek için bölgenin en büyük havuzu. IŞİD-H ağının en önemli kavşağı olarak da Türkiye’nin öne çıkmasında şaşılacak bir boyut yok. Ortaya çıkan bilgiler gösterdi ki Crocus saldırısında Moskova’da dezavantajlı koşullarda yaşayan Orta Asyalı işçiler havuzuna da Türkiye’deki ağlar üzerinden ulaşılıyor. ABD Hazine Bakanlığı 2021’de IŞİD-H’nin Türkiye’de döviz büroları ve kuyumcular üzerinden geleneksel havale sistemiyle yürüttüğü mali operasyonlara dikkat çekmişti. Bu operasyonları yöneten kişi İsmetullah Khalozai idi. Iraklı kaynaklara göre geçen aralıkta Türkiye’nin Bağdat’a teslim ettiği bir IŞİD lideri, Muhabarat’taki sorgusunda, Türkiye’deki IŞİD-H üyesi iki Tacik üzerinden Ğafari ile iletişim kurup mali yardım istediklerini anlattı.

IŞİD-H’nin para ve militan toplama sorumlusu Tacikistan vatandaşı Şamil Hukumatov de geçen yıl Türkiye’de tutuklandı. Ebu Miskin kod adlı Hukumatov’u ele veren TRM Labs’ın Tron blok zincirinde tespit ettiği kaynağı şüpheli 2 milyon USDT idi. Grubun fonlarının bir kısmını nakde çevirmek için kullandığı Binance’in mali suçlar ekipleriyle yaptığı iş birliği sayesinde Hukumatov’a ulaşıldı. Bu konuda Türkiye ve Tacikistan birlikte çalıştı.

‘ASIL BOŞLUK TÜRKİYE’DE’

Özetle IŞİD-H hem IŞİD’in merkezindeki erimeden kaynaklanan boşluğu doldurmaya çalışıyor hem de Taliban’ın ABD ile anlaşıp iktidara dönmesinden kaynaklanan radikaller arasındaki sersemliği ve kontrol açıklarını değerlendiriyor. Fakat asıl boşluğun Türkiye’de olduğu çok net. Tüm dünyanın gördüğü bir hakikate dair AKP iktidarının gevşekliği, hatta laçkalığı ürkütücü boyutlarda. Ara sıra yapılan ve onlarca kişinin gözaltına alındığı operasyonlar sorunun sadece buzdağının üstündeki kısmına tekabül ediyor.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com