Fehmi Koru: AK Parti ekonomiyi tek bir kişinin omuzlarına bıraktı ama…

Gazeteci Fehmi Koru: "İktidar ekonomiyi tek bir kişinin omuzlarına bırakmış durumda: Mehmet Şimşek’in. AK Parti’ye umut bağlamış çevrelerde ‘fabrika ayarlarına dönme’ beklentisi var ve o insanlar, partileri üzerindeki MHP etkisini hesaba katmadıkları sürece hayal kırıklığına uğrayacaklar."

KRONOS 24 Mayıs 2024 GÜNDEM

Gazeteci ve yazar Fehmi Koru

Karar yazarı Fehmi Koru, yerel seçimlerden yenilgiyle çıkan AKP’nin buna sebep olarak ekonomik sıkıntılar üzerinde durdurduğunu, hayat pahalılığının büyük dert olduğunu, maaşların tatmin etmediğini, emeklilerin de AKP’ye kırgın olduğunu belirtti. AKP’nin bu neden üzerinde duruyorsa yapması gerekenin konunun üzerinde durmak olduğunu belirten Koru, “İktidar o konuyu tek bir kişinin omuzlarına bırakmış durumda: Mehmet Şimşek’in” ifadelerini kullandı.

“Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek modern Evliya Çelebi’ye döndü; ekonomiye katkısı olabilecek her başkente gidip soruna çözüm teşkil edecek iyileştirmeler için çaba gösteriyor” diyen Koru, başarılı oluyor mu sorusuna da cevap vermenin zor olduğunu belirtti.

Koru, “AK Parti’ye umut bağlamış çevrelerde ‘fabrika ayarlarına dönme’ beklentisi var ve o insanlar, partileri üzerindeki MHP etkisini hesaba katmadıkları sürece hayal kırıklığına uğrayacaklar” dedi.

ÜLKEYİ YATIRIMCILARA CAZİP HALE GETİRMEK MÜMKÜNSE, NEDEN YAPILMIYOR?

Enflasyonda gözle görülür bir gerilemenin olmadığını söyleyen Koru, şöyle devam etti:

“Kalıcı yabancı yatırımcının ilgisi uyandırılamadı. Zaman zaman Şimşek de çarenin güvenilir olmaktan geçtiğini duyurmuyor değil. En son, Avrupa Birliği üyeliğine dönük politik tavrı yeniden benimsemek gerektiğini söyledi. ‘Avrupa Birliği’ ile ilişkileri kopma noktasına getiren, anayasada var olan ‘hukuk devleti’ ilkesinden uzaklaşmaktı. ‘Hukuk devleti’ ilkesi, Avrupa Konseyi’nin, Avrupa Parlamentosu’nun- Türkiye raporlarındaki eleştirilerin giderilmesini gerektiriyor… En basitinden, Osman Kavala, Selahattin Demirtaş, Can Atalay gibi simgesel isimlerin durumlarının yeniden gözden geçirilmesi ve anayasaya rağmen yargının önemsemediği Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanması şart…

Türkiye ‘hukuk devleti’ ilkesinin gereklerini yerine getirmeye başlarsa, yargıya güven yükselecek ve bunun eksikliği yüzünden ülkeden uzak duran yatırımcıların ilgisi yeniden oluşabilecek. Sadece yerli yatırımcıların da değil. 50.8 milyar doları bulan yerli sermayenin değişik ülkelere yatırıma kaydığı haberi yer alıyor bugünkü Hürriyet’te. Kaçan yerli sermaye dönmese bile yenilerinin dışarıya kaçışını önlemek için bunu yapmak şart. Peki de, ülkeyi yatırımcılara yeniden cazip hale getirmek mümkünse, neden bu yola başvurulmuyor?

‘AK PARTİ’YE UMUT BAĞLAMIŞ ÇEVRELER MHP ETKİSİNİ HESABA KATMALI’

Neden acaba? AK Parti bu yolda adımlar atmak istediği her zaman, küçük ortağı MHP’nin itirazıyla karşılaştı. Bunun son örneğini kısa süre önce gördük. Yumuşama emarelerini o yolda adımların atılmasının takibi beklenirken, Devlet Bahçeli’nin sert çıkışları, sınır çizici etkisini gösterdi. Aynı sertlikte konuşmalar Sinan Ateş ve Ayhan Bora Kaplan davaları gibi güncel konularda bile etkili oluyor. Yazıyı fazla uzatmak anlamsız. AK Parti’ye umut bağlamış çevrelerde ‘fabrika ayarlarına dönme’ beklentisi var ve o insanlar, partileri üzerindeki MHP etkisini hesaba katmadıkları sürece hayal kırıklığına uğrayacaklar. Mehmet Şimşek’in çabalarına bakıp hayat pahalılığının duracağını düşünenler de öyle… “Bayram ikramiyesiyle kurbanlık alabileceğiz, Temmuz ayında emeklilerin, çalışanların durumu düzeltilecek, asgari ücret artacak” diye avunanlar da… Önümüzdeki dönemde nelerle karşılaşılacağını merak edenler, AK Parti’ye ve genel başkanı Tayyip Erdoğan’a değil, MHP’ye ve genel başkanı Devlet Bahçeli’ye bakmalılar.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com