Fehmi Koru: Devlet bu hale düşmemeliydi

Fehmi Koru emekli maaşlarına yapılan zammı eleştirdi: "Devlet bu hale düşmemeliydi. Ülke ekonomisi iyi durumda değil. Birbiri ardına alınan yanlış kararlar ve o kararları alan kişilerin göreve getirilmeleri yüzünden, ekonomi, tarihinin en bunalımlı dönemini yaşıyor."

KRONOS 17 Ocak 2024 GÜNDEM

Gazeteci ve yazar Fehmi Koru

Yapılan yüzde 5 zamla en düşük emekli maaşının 10 bin TL olmasına bir tepki de gazeteci-yazar Fehmi Koru’dan geldi. Fehmi Koru, “Devlet bu hale düşmemeliydi. Ülke ekonomisi iyi durumda değil. Birbiri ardına alınan yanlış kararlar ve o kararları alan kişilerin göreve getirilmeleri yüzünden, ekonomi, tarihinin en bunalımlı dönemini yaşıyor” dedi.

Koru, kişisel blogunda kaleme aldığı yazısında emekli maaşlarına yapılan zammı eleştirdi. Koru, “İktidara geldiği sırada karşılaştığı ekonomi tablosunu olumlu olarak değiştirmiş, önceki iktidarların pula döndürdüğü için bol sıfırlı hale gelmiş olan TL’yi, altı sıfır birden zayıflatarak, sağlığına kavuşturmuş, kişi başına milli gelire tarihi rekor kırdırarak 25 bin dolar hayalini gerçeğe çevireceği umudunu vermiş olan da AK Parti iktidarıydı. Şimdi yeniden sıfırı bol paraya ihtiyaç duyuluyor ve milli gelir ancak rötuşlarla 10 bin dolar düzeyinde tutulabiliyor. Fakirlik sınırı, açlık sınırı gibi kavramlarla sınanıyor çalışanlar… En çok da emekliler bozuk ekonomiden etkileniyor” ifadelerini kullandı.

Devlette israfın had safhada olduğunu belirten Koru, şöyle devam etti:

“Yeni ekonomi kadrosu ve onların uyguladığı yeni ekonomi politikası herkesten -bu arada devletten de- fedakarlık bekliyor.

Valiler Toplantısı vesilesiyle devletin mülki amirleri önüne çıkan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yine dün, muhataplarını tasarrufa davet ederken, belli ki, sıkılıyordu.

Şu sözlerinden ben o sonucu çıkardım:

“Tasarruf tedbirleri bütün bakanlıklar için önemli ama valilerimiz için çok önemli. Hepiniz tasarruf tedbirlerine uymakla mükellefsiniz. Taşıt kullanımından tanıtım giderlerine kadar bu alanda hassasiyet gerekiyor.”

Muhatapları da kendilerinden böyle bir şey talep edildiği için sıkılmışlardır.

‘YUKARİDAKİLERİN DAHA FAZLA TASARRUF YAPMASI GEREKİR’

“Neden en çok bizler tasarrufa riayet edecekmişimiz” diye düşünmüşlerdir muhakkak.

Devlette israf had safhada çünkü ve tasarruf yapılması gerekiyorsa ‘en çok kim, en az kim’ bakılmaksızın, devlet mekanizması içerisinde yer alan herkesin, en baştan en sonuncuya kadar, bunun gereğini yerine getirmesi gerekir. Tabii, en yukardakiler daha fazla…

Peki getiriliyor mu?

Mehmet Şimşek, aynı konuşmada şunu da söylemiş:

“Ben defterlerimi son sayfasına kadar kullanıyorum. Beyaz kağıt falan kullanmıyorum. Harcadığımız para babamızın parası değil, milletin parası.”

O bunu yapıyor ama başkaları ne yapıyor?”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com