Fehmi Koru: İş dünyasını rahatlatan tasarruf paketi bunalımdan çıkışı nasıl getirebilir ki?

Gazeteci-yazar Fehmi Koru: "Çok daha farklı bir paketin duyurulmasını bekliyordum. Paketin içeriği açıklandığında patronlar terlemeliydi. İş dünyasını -patronları- rahatlatacak ve tam destek vermelerini sağlayacak bir tasarruf paketi bunalımdan çıkışı nasıl getirebilir ki?"

KRONOS 14 Mayıs 2024 GÜNDEM

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Yılmaz’ın açıkladığı Kamuda Tasarruf Paketi’ni değerlendiren gazeteci-yazar Fehmi Koru, “Çok daha farklı bir paketin duyurulmasını bekliyordum. Paketin içeriği açıklandığında patronlar terlemeliydi. İş dünyasını -patronları- rahatlatacak ve tam destek vermelerini sağlayacak bir tasarruf paketi bunalımdan çıkışı nasıl getirebilir ki?” dedi.

Fehmi Koru’nun yazısından ilgili bölüm şöyle:

“Doğrusu, Bakan Şimşek’in yanına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’ı alarak yapacağı açıklamayla çok daha farklı bir paketin duyurulmasını bekliyordum.

Türkiye’de bugün ciddi bir ekonomik bunalım yaşanıyor. Her bunalım gibi bunun da sebepleri var. Bunalımı ‘hastalık’ sebepleri de ‘teşhis’ olarak görürsek, tedavi için yazılacak reçetede nelerin -hangi ilaçların- yer alacağını da bulabiliriz.

Mehmet Şimşek’in kendisi, birkaç yıl önce bina ve araç israfı gündeme getirildiğinde, o iki maddenin bütçe içerisindeki ağırlıklarının çerez kabilinden olduğunu söylemişti.

Soruna getirilecek çözüm ile hastalığın tedavisi için yazılacak reçetenin çok daha kapsamlı olmasını o sözünü hatırladığım için beklemekteydim.

İş dünyasını -patronları- rahatlatacak ve tam destek vermelerini sağlayacak bir tasarruf paketi bunalımdan çıkışı nasıl getirebilir ki?

Paketin içeriği açıklandığında patronlar terlemeliydi.

Onların bunalıma yol alınan süreç içerisinde yararlandırıldığı çeşitli cömertlikler vardı; sadece onlara özel vergi indirimleri, borç silmeler vardı sözgelimi.

Kulakları üzerine yatabilirler…

İhaleler konusuna hiç girilmemiş bile. Oysa, kamunun tedbirler dışı ihtiyaçları karşılanırken şeffaf bir ihale düzeni olmazsa, toplamda, tasarruf edilenden daha fazla kayıplar yaşanması pekala mümkün.

Yukarıdaki paragraf aklıma dün ilan edilen paketin bir maddesiyle geldi. Cadde ve sokak ışıklandırılmasında LED’e dönüşüm hızlandırılacakmış ve bunun için öngörülen ödenek 35 milyar TL imiş… [Tasarruf edilmesi hedeflenen rakamın üçte biri için yapılacak ihaleye iş dünyası derhal hazırlığa başlamıştır.]

‘Tasarruf’ dediğine, önce lambalar değiştirilerek başlanır zaten.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com