Fehmi Koru uyardı: Kılıçdaroğlu’nun açtığı süreç CHP’nin doğum sancılarını başlatabilir

Karar yazarı Fehmi Koru: "Kılıçdaroğlu kendisinin yeniden genel başkanlığa aday olacağı seçimli bir kurultaya dönüştürmenin altyapısını hazırlamak istiyor olabilir. Açtığı süreç CHP’nin doğum sancılarını başlatabilir."

KRONOS 30 Mayıs 2024 GÜNDEM

CHP’nin eski genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmasına ilişkin “Beraber yola çıktığınız, birlikte mücadele ettiğiniz, kavgayı beraber verdiğiniz, ‘illa sen Cumhurbaşkanı adayı ol’ diyen arkadaşlar sonra dönüp size tam tersini yaparlarsa ne dersiniz?” demişti. Kılıçdaroğlu’nun bu çıkışını değerlendiren Karar yazarı Fehmi Koru, “Neden böyle bir çıkış yapmak ihtiyacı duymuş olabilir CHP’nin eski genel başkanı? Çıkışının, CHP’nin yeni yönetim kadrosunun ve özellikle de genel başkan Özgür Özel’in elini zayıflatması kaçınılmaz. Ancak, Kılıçdaroğlu’na böyle bir amacı yakıştırmakta zorlanıyorum” dedi.

Koru, Kılıçdaroğlu’nun eylül ayında CHP’nin yapacağı tüzük kurultayına dikkat çekti ve “Kendisinin yeniden genel başkanlığa aday olacağı seçimli bir kurultaya dönüştürmenin altyapısını hazırlamak istiyor olabilir. Açtığı süreç CHP’nin doğum sancılarını başlatabilir” uyarısında bulundu.

Koru, “Eski genel başkan seçimli hale getirilmiş kurultayda, yeniden genel başkanlığı kazansa da, bir kez daha yenilse de, CHP, yeni bir partiyi doğurabilir” dedi ve ekledi: “Her durumda AK Parti kazanır…”

‘NEDEN BÖYLE BİR ÇIKIŞ YAPMA İHTİYACI DUYDU?’

Fehmi Koru’nun yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Neden böyle bir çıkış yapmak ihtiyacı duymuş olabilir CHP’nin eski genel başkanı?

Çıkışının, CHP’nin yeni yönetim kadrosunun ve özellikle de genel başkan Özgür Özel’in elini zayıflatması kaçınılmaz. Ancak, Kılıçdaroğlu’na böyle bir amacı yakıştırmakta zorlanıyorum.

Eylül ayında yapılması kararlaştırılmış bir tüzük kurultayı var. Aslında amacı isminden belli kurultayın; ancak eski genel başkan, onu, kendisinin yeniden genel başkanlığa aday olacağı seçimli bir kurultaya dönüştürmenin altyapısını hazırlamak istiyor olabilir.

Açtığı süreç CHP’nin doğum sancılarını başlatabilir.

Tüzük kurultayını seçimli kurultaya dönüştürme mücadelesi.. İlk sancı…

Yapılacak kurultayda seçilebilme mücadelesi… İkinci sancı…

Kazanarak çıkarsa, tasfiyeler… Üçüncü sancı…

Seçimi bir kez daha kaybederse… Son sancı ve doğum…

‘KILIÇDAROĞLU KAZANSA DA KAYBETSE DE…’

Eski genel başkan seçimli hale getirilmiş kurultayda, yeniden genel başkanlığı kazansa da, bir kez daha yenilse de, CHP, yeni bir partiyi doğurabilir…

Hatırlayalım: Muharrem İnce, 2014’te yapılan CHP kurultayında Kılıçdaroğlu’nun karşısında genel başkanlığa adaylığını koydu ve kaybetti. 2018 cumhurbaşkanlığı seçiminde, CHP’nin adayı oldu ve Tayyip Erdoğan karşısında kaybetti.

İki yenilgi ardından CHP’den ayrılıp Memleket Partisi’ni kurdu İnce.

Umarım, Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı ve CHP genel başkanlığı seçim yenilgilerinin ardından, İnce ile aynı akıbete uğrayabileceği bir süreci başlatmaz.

Yazımın başlığında sorduğum sorunun cevabını bilmiyorum; fakat bir bildiğim var: Her durumda AK Parti kazanır…”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com