Figen Yüksekdağ’a ‘CB’ye hakaretten’ beraat

Beş yıl önceki açıklamaları nedeniyle hakkında açılan 'cumhurbaşkanına hakaret' davasından beraat eden HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "Bizlerin bugün burada siyaset yapma hakkı yargılanıyor. Kamu vicdanında masumiyetimizin mutlak olduğunu zaten biliyorum" dedi.

KRONOS 11 Şubat 2021 GÜNDEM

Figen Yüksekdağ: Bu bir 'Cumhurbaşkanına hakaret' davası değildir. Hiçbir zaman olmadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret iddiasıyla yargılanan HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, beraat etti. Yüksekdağ, “Toplumun yarısından fazlasını suçlu, terörist ilan etmeye ve kriminalize etmeye devam edecekler. Çünkü bu bir yönetme tarzına dönüştü, bu bir rejimin işleyişine dönüştü” diye konuştu.

2015 YILINDA YAPILAN YAZILI AÇIKLAMA…

Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasına, tutuklu bulunduğu Kocaeli 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nden, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılan Yüksekdağ, 26 Kasım 2015’te Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanmasının ardından yapılan yazılı açıklamada cumhurbaşkanına yönelik ifadelerinden dolayı yargılanıyordu. Yüksekdağ’ın savunmasında şu başlıklar öne çıktı:

‘YARGILAMALAR PSİKOLOJİK’

Önceki savunmama bazı eklemeler yapacağım. Önceden de ifade ettiğim gibi böyle bir davanın açılmış olması ve bu yargılamanın halen devam ediyor oluşu Türkiye adına gerçekten üzücü bir durum. 21’inci yüzyıl dünyasında sadece Cumhurbaşkanına hakaretten 30 bini aşkın dava cari durumda devam ediyor ve yeni davalar açılıyor. Bu hukuki bir mesele olmayı çoktan geçti, siyasi bir mesele olmasının ötesine de geçti. Bu artık sosyal ve bence psikolojik bir mesele. İktidarın haleti ruhiyesi ile ilgili, yönetenlerin psikolojisi ile ilgili.

O psikolojinin yönlendirdiği sosyolojik yapıdaki bozulmalarla ilgili bir duruma dönüştü. Yani Türkiye’de siyasi iktidar, kendi iktidar kaygıları ve yönetme sefasından kaynaklı artık bu ülkede sosyolojik sorunların doğmasına ve derinleşmesine yol açıyor.

‘SİYASET YAPMA HAKKIMIZ YARGILANIYOR’

Bütün Türkiye biliyor ki, kamuoyunun aklı ve vicdanı biliyor ki; burada bir hukuki yargılama yapılmıyor. Hiçbir zaman yapılmadı. Bizimle ilgili davaların hiçbirisinde bir suç olmadı. Türkiye sosyal ve siyasal bir kriz içinde. Türkiye, iktidar eliyle ve bu iktidarın tek sorumlusu, yetkilisi Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın eliyle sürüklendiği bir sosyal ve siyasal krizin içerisindedir.

Bizlerin bugün burada siyaset yapma hakkı yargılanıyor. Bakın bu bir “Cumhurbaşkanına hakaret “davası değildir. Hiçbir zaman olmadı. Bunu aklı başında hangi insana söylerseniz söyleyin buradan bir hakaret sonucu çıkaramaz. Çıkarması mümkün değil. Bu aklın yasalarına aykırı her şeyden önce. Ne kadar zorlarsanız zorlayın o metinden bir hakaret sonucu çıkaramazsınız.


 

‘DERS ÇIKARDIK’ 

Biz sadece kendi geleceğimizi var etmeye dair umutlar beslemeyi öğrendik artık. Bu siyasi iktidardan umut beslememeyi acı deneyimlerle öğrenmiş, bu dersi çıkarmış bulunuyoruz. Umut kadınlardadır, umut halklardadır. Umut emeğiyle, şerefiyle, haysiyetiyle bu yaşamda var olmaya çalışanlardadır. Biz bu umudu yaşatmaya devam edeceğiz. Ben bir kere daha suçlamaları reddediyorum. Kamu vicdanında zaten masumiyetimizin mutlak olduğunu biliyorum. Umarım heyetiniz de kamu vicdanına uygun bir karar çıkaracaktır. Aksi bir durum çıkarsa da biz haklı olduğumuzu söylemeye devam edeceğiz.”

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com