‘Filistin’ açıklamaları infial yaratmıştı: Yayınevi ile yolları ayrıldı

Kendisini psikolog olarak tanıtan çok satan romanların yazarı Akilah Azra Kohen bu kez, İsrail'in Gazze'den sonra Refah'ta uyguladığı katliamlarda Filistinli annelerin çocuklarını 'yem' olarak kullandıklarını ifade eden skandal açıklamaları ile gündeme gelmişti. Yayıncısı Filistinlilere yönelik aşağılayıcı paylaşımı nedeniyle yollarını ayırdığını duyurdu.

KRONOS 31 Mayıs 2024 KÜLTÜR

İsrail’in uyguladığı zulüm, 7 Ekim’den bu yana şiddetini artırarak devam ederken, Gazze’de masum kadınların, erkeklerin ve çocukların katledilişinin üzerinden 8 ay geçti.

İsrail, Uluslararası Adalet Divanının saldırıları durdurma kararına rağmen Refah’a sürgün edilen Filistinlilerin kampına saldırı düzenledi. Barbar İsrail ordusu, dünyanın gözü önünde 46 cana daha kıydı.

Kendini psikolog olarak tanıtan ve çoğunlukla kişisel gelişim konuşmaları yapan Azra Kohen, tüm bu yaşananlara ‘sessiz’ kalışını eleştiren bir takipçisine akıl almaz bir cevap verdi.

Yazar Azra Kohen’in bir takipçisine, Filistinlilerle ilgili, “Yavrusunu korumayan, yem eden hiçbir kimse yaşamı hak etmiyor” şeklindeki ifadeleri üzerine sosyal medyadan eleştiri yağdı.

AMA, FAKAT OLMAKSIZIN…
Azra Kohen’in kitaplarını basan Everest Yayınlarının ilk tepkiler sonrası Instagram hesabındaki gönderiler yorumlara kapatılarak sosyal medya hesabından, “Filistin halkına uygulanan soykırımı lanetliyoruz. Başta çocuklara ve kadınlara olmak üzere tüm Filistin halkına uygulanan bu durum bir insanlık suçudur. Bütün yazarlarımızın da en ufak bir ‘ama, fakat’ olmaksızın bizimle aynı görüşte olduğuna inanıyoruz. Bu konuda bu büyük insanlık suçunu meşrulaştıran ya da öven hiç kimsenin yayın grubumuzun bünyesinde yer alamayacağını kamuoyunun bilmesini isteriz” paylaşımında bulunuldu.

“YOLLARIMIZI AYIRDIK”
Everest Yayınlarından yapılan açıklamada da Filistin halkına yönelik “soykırımı” açıkça lanetledikleri bildirildi.

“Bunun aksi bir durum, vicdansız ve merhametsiz bir düzeni meşrulaştırmak olur.” ifadesine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Net açıklamamız ve duruşumuza rağmen insanları bize karşı kışkırtarak söylememizi istedikleri mesajlar için dayatmacılık yapan kişilerin samimi olduklarına inanmıyoruz. Kimse Everest Yayınlarının bu hassas konudaki samimiyetini sorgulayamaz. Dün itibarıyla yayınevimizi itibarsızlaştırma, hedef gösterme ve sosyal medya hesaplarına spam göndererek engel yaratmaya çalışan kişilere karşı hukuk önünde gerekli süreçler başlatılmıştır.


Everest Yayınları, geniş bir yelpazede binlerce kitap yayımlamış olup ülkemizin en önde gelen yayınevlerindendir. En öne çıkan özelliğimiz bağımsız bir yayınevi olmamızdır. Sadece metinler üzerinden binlerce insanla çalışma ilişkisi kurmuş durumdayız. Bu metinleri olası en iyi biçimde basmaya çalışıyoruz. Niyet okuması yapamayız ama niyet bir defa ifade edildiğinde de gereğini yaptık. Bu bağlamda Azra Kohen’le yollarımızı ayırdığımızın bilinmesini isteriz.”

Everest Yayınlarının yanı sıra “Kitapyurdu”, “D&R” ve “BKM Kitap”ın aralarında olduğu birçok alışveriş sitesinden Kohen’in kitapları kaldırıldı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com