Fincancı’nın avukatı: Babası ve dedesi asker, evde bulunan mermiler onların silahlarına ait

Avukat Meriç Eyüpoğlu, gözaltındaki Şebnem Korur Fincancı'nın evinde bulunan ve yandaş medya tarafından kamuoyuna farklı yansıtılan tabanca ve kalaşnikof mermisiyle ilgili "Babası ve dedesi askerdi. Ruhsatları var. Kıyıda köşede kalmış" açıklamasını yaptı.

KRONOS 26 Ekim 2022 GÜNDEM

Şebnem Korur Fincancı’nın evinde bulunan tabanca ve mermilerle ilgili açıklama yapan avukat Meriç Eyüpoğlu, Fincancı’nın dedesi ve babasınına asker olması nedeniyle o mermilerin evde bulunduğunu söyledi.

Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli olmak üzere iktidar kanadınca hedef gösterilen Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, İstanbul’da gözaltına alındı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) kimyasal silah kullandığına dair iddianın araştırılması gerektiğini dile getirmesinin ardından hakkında soruşturma başlatılan Fincancı, sözlerinin basın meslek ilkelerine uymayacak şekilde çarpıtıldığını söylemişti. Fincancı’nın ifade vermek için savcılıktan haber beklediği, ancak gözaltı işleminin buna rağmen ani bir şekilde sabah saatlerinde polis baskınıyla gerçekleştirildiği öğrenildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ayrıca, Fincancı ve Türk Tabipleri Birliği yönetiminin görevden alınması için de nöbetçi asliye hukuk mahkemesine talepte bulunduklarını duyurdu.

‘MERMİNİN KENDİSİYLE ALAKASI YOK’

TRT başta olmak üzere kimi medya kuruluşları, Fincancı’nın evinde yapılan aramada tabanca, kalaşnikof mermisi ve ‘örgütsel el kitabı’ çıktığını iddia etti.

Gerçek Gündem’in haberine göre; Fincancı’nın avukatı ve polis aramasına eşlik eden avukat Meriç Eyüpoğlu, müvekkilinin babasının ve dedesinin asker olduğu bilgisini paylaştıktan sonra şunları kaydetti:

“Şebnem Korur Fincancı’nın babası ve dedesi asker. Ailede kuşaklar boyu askerler var. Bu nedenle de babasının da dedesinin de ruhsatlı silahı var. Somut olaydaki mermiler, babasının kullandırma ve bulundurma ruhsatına sahip olduğu bir tüfeğe ait. 2008’de babasının vefatından sonra tüfeği ve bulabildiği mermileri evine en yakın karakola giderek teslim ediyor. Teslim tutanağı da var. Bulunan mermi o sırada gözden kaçıyor. 14 yıl geçmiş aradan, hatırlamıyor bile, kıyıda köşede kalmış. Dolayısıyla kendisiyle bir ilgisi yok kaldı ki Adli Tıp’ta ateşli silahlar dersi veren biri kendisi. O yüzden materyaller de olabiliyor yanında.”

Polis aramasına eşlik ettiğini dile getiren Eyüboğlu, ‘örgütsel kitap’la ilgili de “Tutanağı da gördüm. Herhangi bir yasak yayın kategorisinde olan yayın evden çıkmadı. Kesinlikle yalan” ifadesini kullandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com