Fitch, Türkiye’den yedi şirketin kredi notunu düşürdü

Kısa bir süre önce Türkiye'nin kredi notunu düşüren Fitch Ratings, bu kez yedi büyük şirket için benzer bir karar verdi. OYAK, Türk Telekom ve Arçelik'in de aralarında olduğu şirketlerin kredi notları düştü ve görünümleri negatife çevrildi.

KRONOS 20 Şubat 2022 EKONOMİ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, geçen hafta Türkiye’nin notunu düşürdükten sonra bu kez de yedi şirket için benzer bir karar verdi.

Fitch Ratings; OYAK, Türk Telekom, Turkcell, Şişecam ve Emlak Konut Gayrimenkul’un uzun vadeli döviz cinsi kredi notlarını ‘BB-‘den ‘B+’ya düşürdü. Kuruluş, bu şirketlerin not görünümlerini de negatife çevirdi.

Fitch, Arçelik’in döviz cinsi notunu ve kıdemli teminatsız notu da ‘BB+’dan ‘BB’ye düşürdü. Bu not, Türkiye’nin ülke notu olan ‘B+’nın iki kademe üstünde yer alıyor.

NOT GÖRÜNÜMLERİ NEGATİF OLDU

Fitch, Arçelik’in not görünümü de negatif olarak açıkladı.

Fitch, Pegasus’un notunu ise ‘BB-‘ olarak teyit ederken, not görünümünü negatife çevirdi. Bu not da Türkiye’nin ülke notunun bir kademe üstünde yer alıyor.


‘B+’ olan ve “yüksek derecede spekülatif” bölgede yer alan Türkiye’nin kredi notu, Fitch’in belirlediği “yatırım yapılabilir” seviyenin dört kademe altında bulunuyor.

Kuruluş, geçen hafta “Türkiye yüksek enflasyon, düşük dış likidite ve zayıf politika güvenilirliği açısından kırılganlıklarını artırdı” değerlendirmesini yapmıştı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com