Ford, aks cıvataları nedeniyle 238 binden fazla Explorer’ı geri çağırıyor

Ford, ABD'deki 238 binden fazla aracı geri çağırma kararı aldı. İçlerinde SUV'lar da var. Geri çağırma gerekçesi: Sürüş gücü kaybı ve park halindeyken araçların kayması...

KRONOS 13 Ekim 2023 EKONOMİ

Ford, ABD’deki 238 binden fazla Explorer’ı geri çağırma kararı aldı. Çünkü bir arka aks cıvatası arıza çıkarma potansiyelini sahip bulundu Bu cıvatanın yaratacağı sorunun sürüş gücü kaybına neden olabileceği düşünülüyor. Hatta SUV’ların park halindeyken kaymasına neden olabileceğinden korkuluyor.

ABC News’un aktardığına göre; geri çağırma, ABD güvenlik düzenleyicilerinin, bu yıl ve 2022’deki iki geri çağırmada onarımların işe yaramadığına dair iki şikâyet aldıktan sonra, sorunla ilgili bir soruşturma başlatılmasının ardından geldi.

 

Söz konusu sorundan etkilenenlerin 2020-2022 arası modeller için geçerli olduğu ifade edildi.

KAZA RİSKİNİ ARTIRABİLECEĞİ SÖYLENİYOR
Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, Cuma günü web sitesinde yayınlanan belgelerde, arka aks yatay montaj cıvatasının kırılabileceğini ve tahrik mili bağlantısının kopmasına neden olarak kaza riskini artırabileceğini söylüyor.

Ford, belgelerde arka aks cıvatası arızalarına ilişkin 396 rapor bildiğini ve bunların yüzde 5’inden azının güç kaybına neden olduğunu veya araçların park halindeyken kaymasına neden olduğunu söyledi. Şirket herhangi bir kaza veya yaralanmanın farkında olmadığını açıkladı.


NHTSA, Explorer’ların daha önceki geri çağırmalar kapsamında onarım almış olmasına rağmen arka aks cıvatalarının arızalanması nedeniyle güç kaybına uğradığı iddiasıyla şikâyetler aldıktan sonra soruşturmasını Haziran ayında başlattı.

FORD YAZILIMI GÜNCELLEDİ
Ford’un bulduğu çare, araçların kaymasını önlemek için otomatik olarak park frenini uygulayan yazılımı güncellemek oldu. Ancak kurum, belgelerde arızalı aks cıvatasına yönelik herhangi bir çözüm bulunmadığını söyledi.

Ford Cuma günü yaptığı açıklamada, son geri çağırmadan önce servis kampanyaları kapsamında aks cıvatalarının değiştirildiğini dile getirdi.

TÜRKİYE’DE DE GERİ ÇAĞIRMA OLMUŞTU
Hatırlanacağı üzre, Türkiye’de de benzer bir durum yaşanmış; 2013–2017 model Ford Explorer, süspansiyon sorunu nedeniyle geri çağrılmıştı. Ford, arka süspansiyon burun bağlantısını ikinci kez değiştirmeleri için bu model Explorer’ı geri çağırmıştı. Çünkü bu kısım kırılabilir ve çarpışma riskini artırabilirdi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com