Foreign Policy duyurdu: ABD, Suriye’den çekiliyor mu?

ABD merkezli Foreign Policy dergisine göre, Beyaz Saray yönetimi Suriye'den çekilme ihtimalini gündemine aldı. Kaynaklara göre Beyaz Saray, Suriye'de "gereksiz" olarak gördüğü bir misyonu sürdürme konusunda istekli değil.

KRONOS 25 Ocak 2024 DÜNYA

ABD merkezli Foreign Policy dergisi, Beyaz Saray yönetiminin Suriye’den çekilme ihtimalini gündemine aldığını duyurdu. Foreign Policy’e konuşan dört kaynağa göre Beyaz Saray, artık Suriye’de “gereksiz” olarak gördüğü bir misyonu sürdürme konusunda istekli değil. Kaynaklar, içeride aktif olarak olası bir çekilmenin nasıl ve ne zaman yapılabileceği konusunda görüşmeler yapıldığını ifade etti.

Haberde henüz ABD’nin Suriye’den çekilme konusunda kesin bir karar almadığı vurgulandı.

Politico’nun ulusal güvenlik muhabiri Alex Ward’a konuşan üst düzey ABD yönetimi kaynakları ise “Biden yönetiminin Suriye’den çekilmeyi düşünmediğini” ifade etti.

TÜRKİYE İLE KRİZ YAŞANIYORDU

ABD’nin Suriye’de 900 kadar askeri bulunuyor.  Washington’un Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile yaptığı işbirliği, ABD ile Türkiye arasında gerilim kaynağıydı.

Türkiye, PKK’nın uzantısı olarak nitelediği SDG ile NATO müttefiki arasında bağların koparılmasını istiyor.


 

Foreign Policy haberinde IŞİD’in ciddi anlamda zayıflamış olsa da gerekli alanı bulabilirse tekrar güç toplayabileceği değerlendirmesinde bulundu.

16 Ocak’ta IŞİD, SDG’nin kontrolünde 5 bin IŞİD üyesinin tutulduğu bir hapishaneye füze saldırısı düzenleyerek üyelerinin kaçmasını sağlamaya çalıştı. Suriye’de 20 hapishanede yaklaşık 10 bin IŞİD üyesi ve 50 bin onlarla bağlantılı kadın ve çocuk tutuluyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com