Fotoğraf sanatçısı Ersin Alok, 86 yaşında hayatını kaybetti

Araştırmacı, yazar, belgesel film yönetmeni ve fotoğraf sanatçısı Ersin Alok, bir süredir kanser tedavisi görüyordu. Üsküdar'da bulunan Altunizade Başkent Hastanesi’nde vefat etti. Birçok 'ilk'in altında onun imzası vardı.

KRONOS 29 Eylül 2023 KÜLTÜR

Bir süredir kanser hastalığı ile mücadele eden fotoğraf sanatçısı ve belgesel film yapımcısı Ersin Alok, hayatını kaybetti. 86 yaşında olan Alok, Üsküdar’da bulunan Altunizade Başkent Hastanesi’nde tedavi görüyordu.

Uluslararası üne sahip sanatçı, Pazar günü saat 11.00 de Nazım Hikmet Kültür Merkezinde yapılacak törenden sonra Şişli caminden kaldırılıp Feriköy mezarlığına defnedilecek.

Araştırmacı, yazar, belgesel film yönetmeni ve yapımcı, fotoğraf Sanatçısı Ersin Alo’un vefat haberini Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu sosyal medya hesabından duyurdu.

Söz konusu paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

“”Değerli Dostlarımız,

Fotoğraf ustası ve FOTOGEN Onursal üyesi Ersin ALOK’un vefatını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız.

Ailesine, FOTOGEN’e ve geride kalan tüm sevenlerine baş sağlığı ve sabırlar diliyoruz.

Fotoğraf camiasının başı sağ olsun.”

ERSİN ALOK KİMDİR?
1937 yılında doğan Ersin Alok, Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü ile İ.İ.T.İ. Akademisi Ticaret ve Gazetecilik Bölümlerini bitirdi. Doktarasını “Resim Analizleri” konusunda tamamladı. Mimar Sinan Üniversitesi Fotoğraf Enstitüsü’nün kuruluşunu yaptı. Sanat uğraşısına resimle başlayan Alok, ilk sergisini 1953 yılında Ankara Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Salonlarında ilk sergisini açtı.

Doğa ile olan ilişkileri, dağcılık ve su altı çalışmaları onun için “yaşamının tadı oldu” denebilir. 1953’de dağcılığa başlayan Alok’un yurtiçinde 189 çıkışı vardır. Yurtdışı çıkışları ise 55’dir. 2006 yılında T.C. Dağcılık Federasyonu tarafından kendisine 50 yılda, Türkiye dağlarına yaptığı katkıdan ötürü “dağda başarı” ödülü verildi.


Sualtı çalışmalarına 1952’lerde başladı. Dünyanın çeşitli yerlerinde derin su dalışları yaparak fotoğraflar çekti. Türkiye’den, ilk Kızıldeniz dalışını gerçekleştirenlerdendir. Bu konuda pek çok konferans verdi ve sergi açtı. Ayrıca Amazon’larda yaptığı araştırı gezisi ve sualtı çalışmaları ile doğal hayatın bütünlüğü ve doğal yaşamda kaybolan hayvan türlerinin fotoğrafik çalışmalarını yaparak bir arşiv oluşturdu.

1966’da Türkiye’de Milli Parkların kurulmasında ilk çalışmaları yaparak, bunlarla ilgili fotoğrafik belgeleri saptadı ve doğal yasam alanlarını saptadı. 1967 yılında profesyonel olarak fotoğrafa başladı. V. Paris Biennali’nde “Absurd” anlatımı içinde Birincilik ödülü aldı. Arkasından Roma, Brüksel, Sofya, Varşova ve ABD Barkley birincilikleri geldi.

1989’da Dünya Fotografçıları Birliği, Helsinki’de Alok’a ,Asya’yı temsil etme hakkını vererek, DOĞA temalı, Panoramik Üçgen Sergisini üç sanatçı ile açtı. 215 kişisel serginin sahibi olan Alok’un, ayrıca 48 kişisel yurtdışı sergisi vardır. Ses kayıtları konusunda yaptığı çalışmalarla, Ses Arşivi oluşturdu. Ayrıca sekiz milyona yakın Görsel arşiviyle Türkiye’nin ilk DİABANK’ını kurdu, 1967.

Alok’un bugüne dek 44 kitabı yayınlandı.

Alok, ayrıca dokümanter film konusunda da çalışmalar yapmaktadır. 35 / 16 mm. Olarak gerçekleştirilen bu çalışmalardan bazıları:

Zoma I. 1979, Zoma II. 1979, İshakpaşa Sarayı 1972, Kaya Üstü resimleri 1973, Türkiye’nin Kuş İnsanları 1980, Sahrada Çekilen Çöl Rüzgarı 1981, Pagan ve Put mağarası 2010. Kırgız At Oyunları “Buskasi“ 2011. İnci Kefalin Günlüğü, 2011. Bir Dağ Masalı “Dahstern“ 2012 vb. gibi 42 dokümanter filmi gerçekleştirdi.

Kendisinin keşfi olan Doğu Anadolu Kaya Üstü resimleri yaklaşık olarak 10.000’in üstündedir.

Alok, iki bin beş yüzü aşkın konferans verdi.

Yeni Zelanda ve Güney Kutbu dışında her yerde Prehistorik ve Antropolojik araştırmalar yaptı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com