Fotoğrafçı Elliott Erwitt hayatını kaybetti

1928’de Rus göçmeni bir ailenin çocuğu olarak Paris’te dünyaya gelen Elliott Erwitt, 95 yaşında hayatını kaybetti.

KRONOS 01 Aralık 2023 FOTOĞRAF

Elliott Erwitt yaşamını yitirdi. (Fotoğraf: Jeff Wheeler / ZUMA Press Wire - Depo Photos)

Ünlü fotoğrafçı Elliott Erwitt, 95 yaşında hayatını kaybetti. 1953’ten bu yana parçası olduğu fotoğrafçılar topluluğu Magnum, yaptığı açıklamada, Erwitt’in “ailesiyle çevrili evinde huzur içinde” öldüğünü söyledi. Fotoğrafa yaklaşımını, “Gözlemliyorum, eğlendirmeye çalışıyorum ama her şeyden önce duygu içeren fotoğraflar istiyorum.” sözleriyle özetleyen sanatçının sıra dışı bir kariyeri vardı.

1928’de Rus göçmeni bir ailenin çocuğu olarak Paris’te dünyaya gelen Erwitt’in çocukluğu, babasının işi nedeniyle göç ettikleri Roma’da geçti. İtalya’da faşizmin başlamasıyla aile 1938 yılında Amerika’ya göç etmek zorunda kaldı.

1942-44 arasında Los Angeles City College’da fotoğraf, 1948-50 arasında New Scholl for Social Research’te sinema üzerine eğitim gördü. 1950’den itibaren Colllier’s, Look, Life ve Holiday için bağımsız projeler yürüttü. 1954’te Magnum’un asil üyesi oldu. Nikita Kruşçev ve Richard Nixon’ı Moskova Endüstri Fuarı’nda Westinghouse marka bir buzdolabı önünde konuşurken görüntülediği fotoğrafı Erwitt’e dünya çapında tanınırlık kazandırdı.

Fotoğraf: Miguel MEDINA / AFP

1970’lerden itibaren film çalışmaları üzerine de yoğunlaşan ve pek çok reklam, belgesel çeken sanatçının eserleri dünyanın çeşitli yerlerindeki galeri ve müzelerde sergilendi.

Elliott Erwitt’in fotoğraflarını görmek için tıklayınız.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com