Fransa: Anadolu Ajansı yalan haber yazan bir propaganda organıdır

Fransa’da Bakanlıklar Arası Suçu ve Radikalleşmeyi Önleme Komitesi (CIPDR) Anadolu Ajansı'nı bir 'propaganda organı' olmakla suçladı.

KRONOS 29 Nisan 2021 GÜNDEM

FransaVatandaş İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanlığına bağlı Bakanlıklar Arası Suçu ve Radikalleşmeyi Önleme Komitesi (CIPDR) Anadolu Ajansı (AA) ile ilgili açıklamalarda bulundu. Komite AA’yı, “propaganda organı” olmakla suçladı.

Açıklamada, “Anadolu Ajansı kendisini bir basın ajansı olarak sunmaktadır. Gerçekte öyle değil: Anadolu, kendi sitesinde Fransa ile ilgili aldatıcı ve iftira niteliğinde saldıran kanaat yazıları yayınlayan bir propaganda organıdır. Fransa’ya karşı yalan haber yaymaya devam ediyor. Bu propaganda organı, devletin Müslümanları hedef aldığını iddia ederek Fransa’nın eylemlerini baltalıyor. Bu tahammül edilemez” denildi.

ALTUN TEPKİ GÖSTERDİ

euronews’te yer alan habere göre, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise açıklamaya cevap vererek, “Fransa’ya çağrıda bulunuyoruz. Devlet organları eliyle İslam karşıtlığını körüklemeye son verin. Anadolu Ajansı üzerindeki baskıya son verin” dedi.

“Anadolu Ajansı’nın haberleri Fransa’yı neden rahatsız ediyor?” diye soran Altun, şunları kaydetti:

“Soruyoruz. Sizin basın özgürlüğü anlayışınız bu mu? İslam karşıtlığı ve Müslümanlara yönelik sistematik ayrımcılığın merkezi haline gelen Fransa neden basın ve fikir özgürlüğünü hedef alıyor? Neden korkuyorsunuz? Görüyoruz ki Fransa Müslümanlara yönelik dışlayıcı ve baskıcı politikasını medya kuruluşları üzerinde de sürdürüyor. Fransa’ya çağrıda bulunuyoruz. Devlet organları eliyle İslam karşıtlığını körüklemeye son verin. Anadolu Ajansı üzerindeki baskıya son verin.”

FRANCE 5: AA, FRANSA’YI İSLAM KARŞITI GÖSTERİYOR

CIPDR’nin yanı sıra Fransız kamu yayıncısı France 5 kanalı da mart ayında yayımladığı “Avrupa’ya meydan okuyan Sultan Erdoğan” başlıklı programda, AA’nın Fransa’yı “İslam karşıtı göstermek için her şeyi yaptığını” iddia etmişti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da aynı programda Türkiye’yi ‘devlet kontrolündeki medya üzerinden yalanlar yaymak’la suçlamıştı.

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com