Fransa’da emeklilik reformuna karşı süresiz genel grev

KRONOS 04 Aralık 2019 DÜNYA

Yarın yapılacak grev, ülkenin en uzun süreli eylemleri olarak tarihe geçen Sarı Yelekliler’in isyanı devam ederken yapılacak. Başkent Paris’teki Gare de l’Est tren garında toplanacak eylemciler, Nation Meydanı’na kadar yürüyecek.

YASA, EMEKLİLİK YAŞININ 62’DEN 64’E ÇIKARILMASINI ÖNGÖRÜYOR

bianet’in haberine göre söz konusu “reform”, emeklilikte memur ve işçi ayrımını ve onlara tanınan ayrıcalıkları kaldırmayı, emeklilik yaşını kademeli olarak 62’den 64’e çıkarmayı öngörüyor ve bu reformun birçok sektörü olumsuz etkilemesi bekleniyor.

OKULLARIN YÜZDE 65’İ KAPALI OLACAK 

Greve gidecekler arasında ulaşım, güvenlik, sağlık, eğitim, sanayi ve tarım çalışanları bulunuyor. Genel grev kapsamında yarın ülke genelindeki okulların yüzde 65’i kapalı olacak, Paris’te 16 metro hattının 11’i sefer yapmayacak. Ertesi gün de toplu taşıma araçlarının grevden etkilenmesi bekleniyor.

Diğer yandan Macron’un NATO zirvesi sonrası yurt dışı ziyaretlerini bir süreliğine iptal ettiği belirtildi.

SARI YELEKLİLER 1 YILI AŞKINDIR EKONOMİK KOŞULLARI PROTESTO EDİYOR 

2018’in Ekim ayında örgütlenen ve 17 Kasım 2018 tarihinde farklı merkezlerde yüz binlerce kişinin yollara çıkmasıyla eylemlerine başlayan Sarı Yelekliler bir yılı aşkındır sokakta.

Akaryakıt zamları ve vergi adaletsizliğine karşı başlayan Sarı Yelekliler’in eylemleri iktidar karşıtı isyana dönüşmüştü. Fransa’nın en uzun süreli eylemleri olarak tarihe geçen bu isyanda 11 kişi yaşamını yitirirken, 4 bini aşkın kişi de yaralanmıştı.

Protestocular her araçta bulunması zorunlu olan fosforlu sarı yelekleri giydikleri için ise “Sarı Yelekliler” olarak adlandırılıyor.

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com