Fransa’da genel seçimin ilk turunda sandıktan aşırı sağ çıktı

Cumhurbaşkanı Macron'un erken seçim kararı aldığı Fransa'da sandıktan aşırı sağ çıktı. İlk tur sandık çıkış anketlerine göre, aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi oyların yüzde 34'ünü alarak ilk sırada yer aldı. Seçimin ikinci turu 7 Temmuz'da gerçekleşecek.

KRONOS 01 Temmuz 2024 DÜNYA

Avrupa Parlamentosu’ndaki seçimlerde aşırı sağın zaferi üzerine Cumhurbaşkanı Macron’un erken seçim kararı aldığı Fransa’da halk sandık başına gitti. İlk tur sandık çıkış anketlerine göre, aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi oyların yüzde 34’ünü alarak ilk sırada yer aldı. Seçimin ikinci turu 7 Temmuz’da gerçekleşecek.

Fransa’da erken genel seçimin ilk turu gerçekleşti. Oy sayma işlemlerinde sandık çıkış anketlerine göre, aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi oyların yüzde 34’ünü alarak ilk sırada yer aldı.

Ulusal Birlik Partisi’ni, oyların yüzde 28,1’ini alan sol ve çevreci partilerin oluşturduğu Halk Cephesi İttifakı izledi.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi Rönesans ve ittifak ortakları ise oyların ancak yüzde 20,3’ünü alabildi.

Merkez sağdaki Cumhuriyetçiler Partisi’nin oy oranı ise yüzde 10,2 oldu.

Fransa’da sandıkların kapanmasına 3 saat kala, seçime katılım oranı yüzde 59’u geçmişti. Bu oran son 40 yılın da en yüksek katılımı oldu.

LE PEN: FRANSIZLAR SAYFAYI ÇEVİRMEK İSTEDİKLERİNİ GÖSTERDİLER

Ulusal Birlik Partisi’nin (RN) Ulusal Meclis Grubu Başkanı Marine Le Pen, “Bu akşamın sonucuna güç katan bu kadar yüksek katılım için mutluyum. Fransızlar, net bir oyla, 7 yıllık iktidarın ardından sayfayı çevirmek istediklerini gösterdiler. Bu sonuç, bir değişim tercihi yolunda ilk adımdır. Pas-de-Calais’in 11. seçim bölgesinin sakinleri, bana bu akşam itibariyle seçilme onurunu veriyorlar” dedi.

2. TUR 7 TEMMUZ’DA

Fransa’da yükselişte olan aşırı sağ parti RN, seçimlerde mutlak çoğunluğu ya da 577 sandalyeden en az 289’unu kazanmayı hedeflerken, bir milletvekilinin ilk turda seçilebilmesi için yüzde 50’den fazla oy alması gerekiyor. Seçmenlerin yüzde 12,5’inden fazlasının desteğini alan adaylar ise ikinci tura kalmaya hak kazanacak.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com