Fransa’da meyve ve sebzelerin plastik ambalajla satılması yasaklandı

2022 itibariyle Fransa'da pek çok meyve ve sebze artık plastikle paketlenemeyecek. Hükümet, bir yıl içinde bir milyar plastik ambalaj tasarrufu yapmayı bekliyor.

KRONOS 03 Ocak 2022 DÜNYA

Plastiklerin sağlığı tehdit eden ve doğayı kirleten atık bir malzeme olduğunu belirten Fransa hükümeti, süpermarketlerde plastik poşet veya folyo ile paketlenmiş ürünler için yeni bir düzenleme getirdi.

Fransa hükümeti tarafından yapılan açıklamada; “Havuç, elma, armut, erik gibi 30 sebze ve meyvenin daha bundan böyle plastik ambalajlarla paketlenerek reyonlarda satışa çıkarılması yasaktır” denildi.

ÜRÜN PAKETLEMLERİNİN MALİYETİ ARTTI

Söz konusu ürünlerin üzerinde plastik etiket kullanılmasının da yasak olduğunu belirten Fransa hükümeti, “Çilek, yaban mersini ve ahududu gibi hassas meyveler hâlâ plastik kaplar içinde satılabilir ancak bu da 2026’dan itibaren yasaklanacaktır” dedi.

Bu arardan memnun kalmayan sebze ve meyve yetiştiricileri, ürün paketlemelerinde karton kullanmanın plastiğe göre iki kat daha pahalı olduğunu söyledi.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

HOLLANDA HÜKÜMETİ DE PLASTİK AMBALAJ LARA KARŞI HAREKETE GEÇTİ

Öte yandan Hollanda hükümeti de, 2022’den itibaren, meyve ve sebzeler için 2018’e kıyasla yüzde on daha az plastik ambalaj malzemesi kullanma hedefi olduğunu duyurdu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com