FT: Yabancı yatırımcı Merkez Bankası rezervlerinden endişeli

KRONOS 18 Nisan 2019 EKONOMİ

İngiliz gazetesi Financial Times, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’yla ilgili endişeleri yazdı.
Habere basılı gazetenin birinci sayfasında geniş yer ayıran FT, TCMB’nin nisan başında net döviz rezervini 28,1 milyar dolar olarak açıkladığını hatırlattı. Bazı yatırımcıların bu seviyeyi de yetersiz gördüğünü yazan FT, “Kendi hesaplamalarımız, rezervlerin 25 Mart’tan bu yana alışılmadık bir hızla artan kısa vadeli dış borçlanma ve swap işlemleriyle desteklendiğini gösteriyor. Bu swap işlemleri dışarıda tutulduğunda net rezervlerin 16 milyar doların altında olduğu gözüküyor” ifadelerini kullandı.
‘MERKEZ BANKASI İLK KEZ SWAP İŞLEMLERİNDEN ETKİLENDİĞİNİ YAZDI’
Gazeteye göre analistler, Türkiye’nin piyasalarda olası bir krize karşılık verecek finansal savunmasının yeterli olmadığından endişeleniyor.
FT, konuyu Merkez Bankası’na da sorduklarını aktarıyor ve “Merkez Bankası gönderdiği yazılı cevaplarda ilk kez döviz rezervlerinin swap işlemlerinden etkilenmiş olabileceğini ifade etti. Ancak bu işlemlerin tamamen uluslararası normlara uygun bir şekilde yapıldığını da vurguladı” diyor.
ESKİ MERKEZ BANKASI YÖNETİCİSİ: GELENEKSEL YOL BU DEĞİL
Gazeteye konuşan ve adını vermek istemeyen eski bir üst düzey TCMB yöneticisi, rezerve eklenen bu kaynakların kazanılmayıp borç alınan paralar olduğunu söyledi ve ekledi: “Bu Merkez Bankası rezervlerini artırmanın geleneksel bir yolu değildir.
Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com