Gambiya’da siyasi tutuklulara işkence eden adam ABD’de yargılanıyor

Gambiya'da başarısız darbe girişimi sonrası siyasi tutuklulara işkence etmekle suçlanan bir kişi ABD'de yargılanmaya başladı.

KRONOS 13 Haziran 2020 DÜNYA

ABD’nin Colorado eyaletinde yaşayan Gambiyalı bir adam, ülkesinde 2006’da gerçekleştirilen başarısız darbe girişiminin ardından siyasi tutuklulara işkence etmekle suçlandı.

Amerikalı savcıların perşembe günü yaptığı duyuruya göre 41 yaşındaki Michael Sang Correa, Amerikan vatandaşı olmayıp başka ülkelerde işkence yaptığından şüphelenilen kişiler hakkında dava açılmasına imkan tanıyan ABD yasası uyarınca suçlu bulundu.

Correa zamanında Gambiyalı diktatör Yahya Jammeh’e hizmet eden “Junglers” adlı paramiliter birlik içinde yer almıştı. Jammeh 2017’de sürgün edilmişti.

Başsavcı Yardımcısı Brian A. Benczkowski perşembe günü yaptığı açıklamada, “Michael Correa’nın zorla itiraf alma konusundaki gaddarca girişimlerin parçası olarak sayısız mağdura karşı menfur şiddet eylemlerine başvurduğuna dair iddialar var” dedi.

Independent Türkçe’nin haberine göre, ilk duruşmada Correa’ya 7 suç isnat edilirken, bu ithamlar arasında işkence yapmak için kumpas kurmayla ilgili bir iddianın yanı sıra belli kişilere işkence etmeye dair 6 ayrı suçlama yer aldı.

Savcılar, Correa’nın geçen yıl göçmen bürosu yetkilileri tarafından bulunduktan sonra gözaltına alınıp tutuklanıncaya kadar Denver’da yaşamakta olduğunu ve gündelik işçi olarak çalıştığını kaydetti.

Correa’nın ABD’ye 2016 sonlarında giriş yaptığı ve o dönem korumalığını üstlendiği Gambiya’nın Birleşmiş Milletler’den (BM) sorumlu Devlet Başkan Yardımcısı’na eşlik etmesine izin veren vizesinin dolmasına rağmen bu ülkede kalmaya devam ettiği düşünülüyor.

Eski tetikçi, Devlet Başkanı Jammeh’in Aralık 2016’daki seçim mağlubiyetinin ardından Gambiya’ya dönmemişti.

Savcılar, Correa’nın eski Devlet Başkanı Yahya Jammeh’e karşı 2006’da düzenlenen başarısız darbe girişimine dahil olduğundan şüphelenilen 6 kişiye fiziksel ve psikolojik işkence yaptığını iddia etti.

Correa’nın ve onunla suç ortaklığı yaptığı iddia edilen zanlıların, tutuklulara tekme atarak, borular ve kablolar kullanarak, zaman zaman bu kişilerin kafalarına plastik torba geçirerek ve cinsel organları dahil vücutlarına elektroşok vererek işkence ettiği öne sürüldü.

Colorado savcılarından Jason Dunn perşembe günü gazetecilere, Gambiya vatandaşı bu kişinin şimdiye kadar sadece iki kez başvurulmuş bir federal yasa kapsamında suçlandığını söyledi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com