GATA’da 3 hafta sonra mezun olacak 42 öğrencinin okulla ilişiği kesildi

Eski ismi Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) olan yeni Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi öğrencilerinin mezuniyetlerine 3 hafta kala haklarında disiplin soruşturması olduğu gerekçesiyle okullarına girişlerinin yasaklandı. Okuldan atılan öğrenciler mezun olamayacak.

KRONOS 13 Haziran 2020 GÜNDEM

ANKARA – 15 Temmuz darbe girişiminden sonra adı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi olan  tıp akademisinin 42 öğrencisinin, haklarında dört yıldır yürütlen disiplin soruşturması gerekçe gösterilerek, okulla ilişikleri kesildi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi’nden 3 hafta sonra diplomalarını alarak mezun olmayı bekleyen 42 öğrencinin, okulla ilişiklerinin kesilmesi üzerine okula girişleri de engellendi.

YÖK YAZI GÖNDERDİ

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından üniversitenin Soruşturma Komisyonu’na gönderilen yazıda, “Üniversite Soruşturma Komisyonu tarafından yapılan incelemede isimleri yazılı öğrencileri ‘FETÖ/PDY’ Terör Örgütü ile irtibatlı ve iltisaklı olmaları nedeniyle haklarında soruşturma, kovuşturma, hüküm giyme gibi adli işlemler tesis edildiği” belirtildi.

YÖK’ün yazısında disiplin cezalarında iki yıl işlem yapılmayan hallerde zamanaşımına uğrayacağı yönetmelik maddesine de atıf yapılarak, “disiplin soruşturması süresinin zaman aşımı süresinde görülmeyip, adli sürecin bitimine kadar devam ettirilmesi” istendi. YÖK, yazısında ilgili öğrencilerin üniversite binalarına girişlerinin de yasaklanması istendi.

MELEK ÇETİNKAYA: ZULÜM DEĞİL DE NEDİR?

Hava Harp Okulu Öğrencisi Taha Furkan Çetinkaya’nın annesi Melek Çetinkaya da öğrencilerin okulla ilişiğinin kesilmesine tepki gösterdi. Çetinkaya, yayınladığı videoda öğrencilerin anayasal haklarının ellerinden alındığını kaydederek, “Bu çocuklar 6 yıldır burada eğitim aldılar, doktor oldular, mezuniyetlerine üç hafta kalmıştı. Bu çocukların suçu ne olabilir ki mezuniyetlerine üç hafta kala ilişikleri kesilerek diplomaları verilmemekte. Bu zulüm değil de nedir? Gelin bu çocukların hakkını arayalım. Çocukların bir suçu varsa bu şekilde atarak okuldan atarak değil, hukuki yollardan bu süreç işletilmeliydi. Birdenbire biz sizin okulla ilişiğinizi kestik diyerek çocukların hakkı gasp edilemez. Herkesi bu çocuklara ses olmaya davet ediyorum” diye konuştu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com