Gazeteci Dicle Müftüoğlu için tahliye kararı verildi

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı ve Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Dicle Müftüoğlu tutuklandıktan 303 gün sonra, üçüncü duruşmada tahliye edildi.

KRONOS 29 Şubat 2024 GÜNDEM

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı ve Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Dicle Müftüoğlu’nun tutuklu yargılandığı davada iddia makamı, Müftüoğlu’nun tutuklunun devamı yönünde mütalaa verdi. Mahkeme ise Müftüoğlu’nun tahliyesine karar verdi.

MA’nın haberine göre, Ankara merkezli soruşturma kapsamında 29 Nisan 2023’te evine yapılan baskınla Diyarbakır’da gözaltına alınan ve 3 Mayıs Dünya Gazeteciler Günü’nde çıkarıldığı mahkemece “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanan Müftüoğlu’nun 3’üncü duruşması, Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Müftüoğlu, “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt kurmak ve yönetmek” iddialarıyla suçlandı.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

‘TANIK BEYANLARINI SOMUT DELİLERLE ÇÜRÜTTÜK’ 

Müftüoğlu, Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya bağlandı.

Tahliye talebine ilişkin söz alan Müftüoğlu, “10 aydır gazeteci olarak tutuklu yargılanıyorum. Bu benim mesleğimi engellemek anlamına geliyor. Hakkımdaki tanık beyanlarını somut delillerle çürüttük. Bu gerçeği yansıtmayan iddialarla tutuklu bulunmam bir zuldür benim için” dedi.

DURUŞMAYI PEK ÇOK KURUM TAKİP ETTİ 

Duruşmayı Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) Eşdirektörü avukat Veysel Ok, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Temsilcisi Erol Önderoğlu, Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu ve Dicle Fırat Gazeteciler Derneği, Tecride Karşı Uluslararası Hukukçular Delegasyonu, DİSK Basın İş Genel Başkanı Turgut Dedeoğlu, P24 ile çok sayıda gazeteci izledi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com