Gazeteci Faruk Bildirici: Trendyol yazıyı kaldırmamı istedi, bu sansür

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, Cumhuriyet gazetesi ve Trendyol'la ilgili manipülatif haber iddiasını incelediği yazısına kaldırma talebi geldiğini duyurdu.

KRONOS 16 Haziran 2023 GÜNDEM

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, Trendyol’un, Cumhuriyet Gazetesi’nin para karşılığı manipülatif haberler yayınladığı iddialarıyla ilgili bugün yayımladığı yazıyı kaldırmasını istediğini açıkladı. Bildirici, bu durumu “sansür” olarak nitelendirdi.

Bildirici, Trendyol’un gönderdiği “Düzeltme ve Cevap Metni” başlıklı metni sosyal medya hesabından paylaşarak, şu açıklamayı yaptı:

“Trendyol, sorularıma cevap vermek ve açıklama yapmak yerine yazıyı yayımdan kaldırmamı talep eden bir yazı gönderdi. Bir de cevap ve düzeltme metni göndermişler, “gerçeği yansıtmayan” deyip geçiyorlar. Ben soru soruyorum, kocaman şirketten “SANSÜR” talebiyle yanıt geliyor!”

Bildirici, dün kendi internet sitesinde “’Para karşılığı haber’in öyküsü ve Cumhuriyet’e sorular” başlıklı bir yazı yayımlamıştı. Trendyol’un isminin de geçtiği yazıda, Cumhuriyet Gazetesi’nin önce tekelleşmeyi önleyeceği gerekçesiyle olumlu yönlerini haberleştirdiği e-ticaret yasasıyla ilgili daha eleştireler haberler yaptığını belirtmişti.

Trendyol’dan “haber karşılığı rüşvet” iddiası Cumhuriyet gazetesini karıştırmış, Genel Yayın Yönetmeni Tuncay Mollaveisoğlu’nun görevden alınmasıyla sonuçlanmıştı.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com