Gazeteci Mehmet Kamış tutuklandı: “Serbest kalacağım, tekrar İzmir’e geleceğim”

KHK ile kapatılan Zaman gazetesi Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Mehmet Kamış tutuklandı.

KRONOS 23 Kasım 2023 GÜNDEM

KHK ile kapatılan Zaman gazetesi Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Mehmet Kamış tutuklandı.

Dün İzmir Çeşme’de gözaltına alınan gazeteci Mehmet Kamış, İstanbul’a sevk edilmişti.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, Mehmet Kamış hakkında tutuklama kararı verdi.

Oğlu Alperen Kamış, babasının tutuklandığını böyle duyurdu:

“Babam Mehmet Kamış İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı. Silivri Cezaevi’ne götürülüyor. Morali çok şükür gayet iyi, dostlarına selam söylüyor. Tüm sevenlerinden dua bekliyoruz.”

İŞTE İFADESİ

Sabah gazetesi, Mehmet Kamış’ın ifadesinde “Darbeden bir iki gün önce Çeşme’ye bir sergiye katılmak amacı ile geldim. Darbe girişimi sonrası da yakalandığım güne kadar Çeşme’de yaşamaya devam ettim. Arandığımdan bilgim yoktu. Bilsem gelip ifade verirdim. Cemaati bir suç örgütü olarak görmüyorum. Geçmişte ve yakalanan kadar yapmış olduğum faaliyetler mesleki ve dost ilişkileriydi. 2-3 aya kadar serbest kalacağım. Tekrar İzmir’e geleceğim” dediğini öne sürdü.

‘SENİNLE GURUR DUYUYORUZ’

Öte yandan mahkeme heyeti, suçun vasıf ve mahiyeti göz önüne alındığında adli kontrol şartının yetersiz kalacağını iddia ederek Kamış’ın tutuklanmasına karar verdi. Mahkemenin ardından cezaevine götürülürken duruşma salonu çıkışında aile yakınları Kamış’a “seninle gurur duyuyoruz” diye seslendi.

Zaman gazetesine iktidar tarafından kayyım atanınca aktif gazeteciliği bırakan Kamış hakkında 15 Temmuz’dan sonra “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” iddiasıyla yakalama emri çıkarılmıştı.

MEHMET KAMIŞ KİMDİR?

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde 1966 yılında doğan Mehmet Kamış, Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu mezunudur. 8 yıl Aksiyon dergisinde haber müdürlüğü, ve genel yayın yönetmenliği yaptı.

Mehmet Kamış Zaman gazetesinin yayın heyetinde Genel Yayın Yönetmen Yardımcılığı görevinde bulundu. Zaman Gazetesinin kayyıma devredilmesinden sonra Yarına Bakış gazetesinde yazdı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com