MİT raporunu haberleştiren gazeteci Tolga Şardan tutuklandı

'MİT'in Cumhurbaşkanlığı'na sunduğu 'yargı raporu'nda neler var?' başlıklı yazısı nedeniyle gözaltına alınan gazeteci Tolga Şardan, sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı. Mahkeme çıkışında meslektaşlarının sorusunu yanıtlayan Şardan, 'Biz gazeteciyiz' dedi. Tutuklama siyaset ve basın dünyasında tepkilere neden oldu.

KRONOS 01 Kasım 2023 GÜNDEM

Gazeteci Tolga Şardan, “MİT’in Cumhurbaşkanlığı’na sunduğu ‘yargı raporu’nda neler var?” başlıklı yazısı sonrası İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın re’sen başlattığı soruşturma kapsamında gözaltına alınmıştı. Ankara Adliyesi’nde Sulh Ceza Hakimliği’nce Ankara Adliyesi’nde SEGBİS aracılığıyla savcılık ifadesi alınan Şardan, tutuklama talebiyle sulh ceza mahkemesine sevk edildi. Şardan, hakimlik sorgusu sonrası tutuklandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulan ve yargıdaki yolsuzluk iddiaları konusunda tespitler içeren MİT raporuna ilişkin yazı, T24’te önceki gün yayımlanmıştı.

YASA NE DİYOR?
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, yazı içeriğinde “5237 sayılı TCK’nın 217/A maddesinde düzenlenen ‘Halkı Yanıltıcı Bilgiyi Alenen Yayma’ suçunun unsurlarını oluşturacak nitelikte söz ve beyanlar”ın bulunduğu değerlendirmesiyle soruşturma başlatıldığı belirtildi.


Şardan’ın gözaltına alınmasına gerekçe olarak gösterilen Türk Ceza Kanunu’nun 217/A maddesi şöyle:

“Sırf halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.”

ANKARA BAROSU BAŞKANI DESTEK İÇİN ADLİYEYE GELDİ
Öte yandan süreci takip etmek amacıyla Çağdaş Gazeteciler Derneği Ankara Şubesi ve genel merkezi, Ankara Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası Ankara Şubesi, adliyeye giden basın örgütleri arasında yer aldı. Ankara Barosu Başkanı ve üyeleri de Şardan’a destek için adliyeye geldi.

TEPKİ YAĞIYOR: ‘UTANÇ VERİCİ BİR KARAR’
Şardan’ın tartışmalı Sansür yasası kapsamında tutuklanması siyaset ve basın dünyasında tepkilere neden oldu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Şardan’ın tutuklanmasına “utanç verici bir karar dedi:

“Gazeteciliği suç sayanlara, gazeteciyi düşman görenlere yazıklar olsun. Gazeteci Tolga Şardan’ın tutuklanması, utanç verici bir karardır. Madem “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” gibi bir iddianız var, açıklayın raporu, kim halkı yanıltıyor, kim söylüyor herkes öğrensin! Tolga Şardan’a “Biz gazeteciyiz, gazetecilik yapıyoruz” cümlesinin onuru yeter.”

“MİT İLE İLGİLİ KELAM ETMEK YASAKLANDI MI?”
Yeşil Sol Parti Erzurum Milletvekili Meral Danış Beştaş, “Tolga Şardan MİT yazısı nedeniyle gözaltına alındıktan sonra tutuklandı. MİT ile ilgili kelam etmek yasaklandı mı1?” sözleriyle karara tepki gösterdi.

Akademisyen Yektan Türkyılmaz, “Yeni” içişleri bakanı zaten şahane ama adalet bakanı da süper, maşallah…” ifadelerini kullandı.

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com