Gazeteciler 2 ayda 207 kez hakim karşısında çıktı

CHP’li Çakırözer'in hazırladığı Basın Özgürlüğü Raporu'na göre, gazeteciler 2 ayda 207 kez hakim karşısına çıktı. Gözaltına alınan 18 gazeteciden 5'i tutuklandı.

KRONOS 06 Mart 2024 GÜNDEM

Türkiye’de basın özgürlüğü alanında yaşanan ihlaller 2024’ün ilk iki ayında da artarak devam etti. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’in hazırladığı Ocak ve Şubat aylarını kapsayan Basın Özgürlüğü Raporu’na göre, haber yorum ve paylaşımları gerekçe gösterilerek soruşturma ve yargılamalarla karşı karşıya bırakılan gazeteciler yılın ilk 2 ayında 207 kez hakim karşısına çıktı. Gözaltına alınan 18 gazeteciden 5’i tutuklanırken, gazetecilere saldırılar yine cezasız bırakıldı.

‘AYM, ERİŞİM ENGELLERİ İHLALDİR DEMESİNE RAĞMEN…’ 

Basın özgürlüğünü kısıtlayan erişim engellemeleri hakkında Anayasa Mahkemesinin bir ’toplu ihlal’ kararı daha vermesine rağmen, AKP iktidarı yasal düzenleme yerine engelleme kararlarının sürmesine göz yumdu. Yerel seçim takviminin işlemeye başladığı iki aylık süreçte ise TRT genel seçimde olduğu gibi yine muhalefeti yok sayan taraflı ve partizan yayın politikasına devam etti.


‘GAZETECİLER DEĞİL SALDIRGANLAR KORUNUYOR

CHP’li Çakırözer, “Basın özgürlüğü alanında yaşanan ihlallere her seferinde yenileri ekleniyor. Sansür yasası kapsamında gazeteciler hakkında yeni soruşturmalar açılıyor. Gazetecilere saldırı davalarında mahkemeler gazetecileri değil saldırganları koruyor!” dedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com