Almanya’ya kaçışın ayrıntıları: Üç hafta sonra gri pasaport hazırdı

Gri pasaportla Almanya'ya gelen ve Türkiye'ye dönmeyen üç kişi, "Bizimle ilgilenen kişiyi, vali yardımcısı ve bölge dernek başkanı çağırdı. 'Bu çocukları başka şekilde gönderebiliriz' demişler. Bizden kişi başı 1.000-1.500 euro pasaport parası aldılar." dedi. Üç kişi fabrikalarda iş bulduğunu da belirtti.

KRONOS 24 Nisan 2021 GÜNDEM

Türkiye’den Almanya’ya insan kaçırma sistemi ile ilgili ayrıntılar gün yüzüne çıkıyor. Vize engelini aşmak için, özel görevlilere verilen “gri pasaport” ile Almanya’ya girenler Alman polisini nasıl atlattıklarını anlattı.

Almanya’ya diplomat gibi giren Türkler kısa sürede bir fabrikada iş bulduklarını söyledi. Gaziantep’ten Almanya’ya kaçan üç kişi, insan kaçakçılığının perde arkasına Sözcü gazetesine anlattı:

“Meslek eğitimi için Almanya’ya gitmek istedik. 19 ile 30 yaşları arasındaydık. Vize vermediler. Bunun üzerine bizimkiler başka çözüm yolu önerdiler. Bizimle ilgilenen kişiyi, vali yardımcısı ve bölge dernek başkanı çağırdı. “Bu çocukları başka şekilde gönderebiliriz.” demişler. Bizden kişi başı 1.000-1.500 euro pasaport parası aldılar. Üç hafta sonra da gri pasaportlar hazırdı.

Almanya’ya diplomat gibi giren Türkler kısa sürede bir fabrikada iş bulduklarını söyledi.

İKİ POLİS GELDİ

Gaziantep Hava Limanı’na geldik. Herkeste diplomatik pasaport. Hemen uçağa alındık. Heyecanlıydık. İş garantisi de verilmişti. Frankfurt Havalimanı’na indik. Hiçbirimiz dil bilmiyorduk. Uçağın kapısına iki polis geldi. Birimiz, ikimiz, üçümüz geçince, polisler birbirine baktı.

Bize yardımcı olan biri vardı. Ona Alman polisi “Bu kadar genç diplomat olamaz. Nasıl gri pasaportları var?” diye sordu. O da bizim Türkiye tarafından ödüllendirilen, okullarında birinci ve başarılı, yüksek IQ’lu öğrenciler olduğumuzu söyledi. Ödül olarak, bu pasaportların verildiği anlatıldı. Hepimiz geçtik.

BAZILARI EVLENDİ

Bizi Baden Württemberg eyaletinde bir fabrikaya gönderdiler. Kalacak yerimiz vardı. Bir kısmımız ilk günlerde dayanamadı geri döndü. 5-6 kişi, Rus kadınlarla evlendi.”

Türkiye’den devlet görevlisi pasaportuyla çıkan ve Almanya’ya getirilen kişiler hakkında yeni soruşturmalar açılıyor.

En az 200 gri pasaportlu Türkiye vatandaşının son bir yıl içinde Çekya’dan kara yoluyla Almanya’ya getirildiği tespit edildi.

“BİLİMSEL ETKİNLİĞE KATILACAK” KILIFINDA İNSAN KAÇAKÇILIĞI

Birkaç kişi hakkında Hannover Başsavcılığı’nın akabinde Yukarı Pfalz Bölgesi’ndeki Weiden Savcılığı’nın da soruşturma başlattığı öğrenildi. AKP’li Yeşilyurt Belediyesi ile adam kaçıran Ersin K.’nın ise başka suçları olduğu da belirtiliyor.


 

Gelenlerin tümüne “kamuflaj” olarak Almanya’daki kültürel-siyasi veya bilimsel etkinliklere katılım imkânı sağlandığı da iddialar arasında.

Sadece Bingöl, Muş, Elazığ, Malatya değil bölgeden Siirt, Diyarbakır, Urfa, Mardin ve batı illerinden de çok sayıda kişinin Almanya’ya gittiği öğrenildi. Adapazarı’ndan giden birkaç kişi, kuaför olarak işe başlatıldı.

Bazıları da inşaatta, temizlik şirketlerinde ve fabrikalarda çalışıyor. Sahte evlilikle oturma izni alanlar da var.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com