Gazze bombalanırken Türkiye’den İsrail’e silah da gitmiş

TÜİK raporlarına göre Türkiye, Gazze bombalanırken İsrail'e silah satmaya devam etmiş.

KRONOS 05 Ocak 2024 GÜNDEM

Gazze... (© Mahmoud Ajjour/Quds Net News via ZUMA Press Wire - Depo Photos)

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları devam ederken Ankara’nın “sert” olarak eleştirdiği Tel Aviv hükümetine silah sattığı ortaya çıktı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) raporlarına göre Türkiye ile İsrail arasındaki ticaret rakamları artarak devam etti. Raporun ayrıntılarına bakıldığında ise Türkiye’den İsrail’e silah satışı yapıldığı belirlendi.

TÜİK kasım ayı verilerine göre, İsrail’e “Silahlar ve mühimmat, bunların aksam, parça ve aksesuarı” kapsamında 79 bin 590 dolarlık ihracat yapıldığı tespit edildi.

10 Haber’de yer alan habere göre, saldırının başladığı ekim ayında da Türkiye’den İsrail’e bu kapsamda 105 bin dolarlık satış gerçekleştirilmişti.

TİCARET RAKAMLARI ARTTI

TÜİK verilerine göre, Türkiye ve İsrail arasındaki ticarette ekim ayında Türkiye’den İsrail’e toplam 328 milyon 490 bin dolar ihracat yapılırken, İsrail’den Türkiye’ye 79 milyon 555 bin dolarlık ithalat gerçekleşmişti.


 

Kasım ayında ise Türkiye’nin İsrail’e ihracatı 28 milyon dolar azalarak 300 milyon 936 bin dolara düştü. Buna karşılık İsrail’den Türkiye’ye yapılan ithalat, ekim ayına göre 47 milyon dolar artarak 127 milyon 734 bin dolara yükseldi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com