Gece yarısında devalüasyon

Gece yarısında gizli bir el doları 15-20 kuruş yükseltiyor. O zirve gündüz birkaç kuruş aşağı iner gibi oluyor. İniş endişesi ile satanlar yemi yutuyor. Böyle her gece yukarı gidecek kur. Sinsi kur artışının farkına varana dek dolar 25 TL’ye yaklaşacak. 25 TL altında her geri çekilme bir sonraki tırmanış için alım fırsatı olarak değerlendirilecek.

TURHAN BOZKURT 02 Haziran 2023 HABER ANALİZ

Son anda bir değişiklik olmazsa Mehmet Şimşek müflis ekonominin dümenine geçecek.

Maliye Bakanlığı koltuğunu Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’a devrettiği 2018 yılından beri köprünün altından çok sular aktı.

Tam da o tarihten beri Türkiye tek adam rejiminde. Her şey Erdoğan’ın iki dudağı arasında.

Ali Babacan ile el ele ekonomide rekorlar kırdıkları kadrodan da eser yok. Erdoğan’a sadakati arttıkça terfi alanların duvara toslattığı bir ekonomiyi düzlüğe çıkarabilmek hiç kolay değil.

Zira 2001 Krizi’nden sonraki krizden çıkış zemini ile bugün arasında dağlar kadar fark var.

KASADA DÖVİZ KALMADI, AÇIK 85 MİLYAR DOLAR

Merkez Bankası (TCMB) rezervleri doları olduğundan daha ucuz göstermek uğruna feda edildi.

Kasada dolar kalmadı. TCMB bankaların emaneten bıraktığı dövizleri ve yabancı merkez bankalarından ödünç alınan swapları da harcadı. 200 tona yakın altın satıldı.

Swap hariç net rezerv -85 milyar dolar. Faiz tabelada yüzde 8,50, piyasada yüzde 50-60. Hatta yüzde 80’e varan oranları telaffuz eden bankalar ve faktoring şirketleri var.

Erdoğan, 2019 yılında bir konuşmasında “Halkbank’ı dolandırmakla itham ettiği” Şimşek’i Hazine ve Maliye Bakanlığı koltuğuna tayin ederse…

Bilin ki o vakit “Faiz sebep, enflasyon netice. Nas var.” diyen Erdoğan, 31 Mart 2024 Mahallî İdareler Seçimi’ne kadar zaman kazanmaya dönük taktik bir manevraya karar kılmış demektir.

ERDOĞAN BÜTÜN YÜKÜ ŞİMŞEK’İN OMZUNA YÜKLEYECEK

Tıpkı 2018 yılında başkanlık koltuğunda ikinci ayı dolmadan karşılaştığı kur şokunun faturasını 2020 yılı kasım ayında damadı Berat Albayrak’a kestiği gibi ekonomik enkazı da Şimşek’in üzerine yıkacak.

Merkez Bankası’nın başına gönlünden geçen ismi getirmesine de müsaade ederek ileride zuhur edecek bütün riskleri Şimşek’in üstlenmesinin taşlarını döşeyecek.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nu da feda edecek. Miadı doldu. Hazine Bakanı Nureddin Nebati ile ikisi son dönemin günah keçisi olarak tarihe geçti.

29 Mayıs Pazartesi günü YouTube kanalımda “Şok dolar ve faiz planı” başlıklı programda aktardığım planın icracısı olarak dümeni muvakkaten (kısa süreli) Şimşek’e devredecek. Şimşek de faizi hızlı bir şekilde yüzde 25’e çıkaracak.

Bu esnada gece yarısında kontrollü devalüasyon devam edecek. Seçimden evvel bankalarda (INTERBANK) 19,99 TL’de patinaj yaptırılan dolar birkaç günde 20,88 TL’ye geldi.

Gece yarısında gizli bir el doları 15-20 kuruş yükseltiyor. O zirve gündüz birkaç kuruş aşağı iner gibi oluyor. İniş endişesi ile satanlar yemi yutuyor. Böyle her gece yukarı gidecek kur.


 

Sinsi kur artışının farkına varana dek dolar 25 TL’ye yaklaşacak. 25 TL altında her geri çekilme bir sonraki tırmanış için alım fırsatı olarak değerlendirilecek.

Faiz artarken Borsa gerileyecek, enflasyonda kur geçişkenliği kendini derinden hissettirecek. TÜFE’de üç haneye doğru yeni bir yolculuğa çıkılacak.

ZENGİNLER LONDRA’YA KAÇIYOR

Deniz tükendi. Dış açık kur artışı ile, iç açık yüksek enflasyon ile kapatılacak. Herkes cebindeki paranın asgari yüzde 30’unu kaybedecek.

Seçime kadar dolar TL kurunu 20 TL altında tutma uğruna ekonomi ateşe atıldı. Mehmet Şimşek de gelse ayakta tedavi mümkün değil. Ekonomi komada.

Ya keskin ve önden yüklemeli bir faiz artışı ya da gece yarısı devalüasyonu.

İngiltere’nin muteber gazetelerinden The Times’ın seçimin akabinde yayımladığı haberden birkaç cümle: “Çok zengin olanlar paralarını Türkiye’den çıkarmaya çalışıyor. Birçok Türkiye vatandaşı, Erdoğan görevde kaldıkça ekonominin de kötüleşeceğini düşünüyor.”

The Times’ın haberinin başlığı şöyle olabilirdi: Gece yarısında devalüasyon, zenginler Türkiye’den paralarını kaçırıyor.

Hanedan kabinesinde hiçbir şey göründüğü gibi değildir.

—————————————

İletişim için:

https://www.youtube.com/turhanbozkurt

Twitter: @turhanbozkurTV

https://www.facebook.com/TurhanBozkurt/

e-posta: [email protected]

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com