George Floyd cinayetinde eski polise hapis cezası

George Floyd cinayetinde yer alan eski polis memuru Tou Thao'ya dört yıl dokuz ay hapis cezası verdi.

KRONOS 08 Ağustos 2023 DÜNYA

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 2020 yılında afroamerikan George Floyd’un beyaz Minneapolis polis memuru Derek Chauvin tarafından öldürülmesi dünya genelinde eylemlere sebep olmuştu. George Floyd’un ölüm anı kameraya alınmış, boğazına dirseği ile bastıran memura “Nefes alamıyorum” diyerek hayatını kaybetmişti.

George Floyd’un öldürülmesindeki rolü nedeniyle eyalet mahkemesinde mahkum edilen eski bir Minneapolis polis memuru Tou Thao, suçlamaları reddetmişti. Polis memuruna verilen ceza belli oldu ve dört yıl dokuz ay hapis cezası aldı.

‘NİYETİM BU DEĞİLDİ’

Thao, Minnesota adliyesindeki cezasından önce yaptığı açıklamada Floyd’un ölümündeki rolü hakkında kısa bir yorum yaptı.

Tou Thao, “Açıkçası, o gün niyetimiz yoktu – Herhangi bir kötülük ya da onun gibi bir şey yapmaya ya da kimseyi incitmeye çalışma niyetinde değildim. Niyetim asla bu değildi. Yapabileceğimi düşündüğümün en iyisini yaptım. Tabii ki sonuç istediğim gibi olmadı, o yüzden burada bırakacağım” şeklinde konuştu.

‘BENİM VİCDANIM RAHAT’

Duruşmada Thao, Floyd’un ölümünden “sorumlu” olduğunu söyledi ancak bunda herhangi bir rolü olduğunu reddetti. Thao, “Ben bu suçları işlemedim. Benim vicdanım rahat. Kendimi korumak için bir kalabalığa katılmayacağım veya Tanrıma ihanet etmeyeceğim” şeklinde açıklamada bulundu.

Thao, ifadesinin devamında Floyd’un ölümünden sonra Hristiyanlığı nasıl yeniden keşfettiği hakkında yaklaşık 20 dakika konuştu ve mahkemeye dini bir vaaz verdi. Yargıç Peter Cahill, Thao’dan “biraz daha fazla pişmanlık” ve biraz daha az “vaaz” beklediğini söyledi.

Yargıç, “Bay Thao, tamamen dürüst olmak gerekirse, üç yıl düşündükten sonra, biraz daha fazla vicdan azabı, pişmanlık, bazı sorumlulukların kabulü ve daha az vaaz vermeyi umuyordum.

George Floyd’u kurtarmak için en iyi konumda olan deneyimli bir kıdemli subay olarak suçunuzun Bay Chauvin’den daha az, ancak Bay Kueng ve Bay Lane’den çok daha fazla olduğunu düşündüğümü söylemek yeterli. Buna göre, (mahkumiyet) aralığının en üstünde yer alan bir cezanın şartlı ceza olacağına inanıyorum” şeklinde düşüncelerini ifade etti.

5 YILA KADAR HAPİS İSTENDİ

177 sayfalık bir kararda yargıç Cahill, Thao’nun eylemlerinin Chauvin ile diğer iki eski subay, Alexander Kueng ve Thomas Lane’i kalabalıktan ayırdığını söyledi.

Cahill, “Makul bir polis memurunun bakış açısıyla, tüm koşullar altında bakıldığında, Thao’nun eylemlerinin nesnel olarak mantıksız olduğuna dair makul şüphenin ötesinde kanıtlar var” diye yazdı.

Bu davada Thao’nun, Chauvin’in makul olmayan güç kullanmasına müdahale etmeyerek Floyd’un haklarından mahrum bıraktığı tespit edildi. Ayrıca “Floyd’un tıbbi ihtiyaçlarına kasten kayıtsız kaldığı” tespit edildi.

Thao hali hazırda federal suçlamalardan üç buçuk yılını yattı ve şimdi cezasının devamını çekmesi için bir Minnesota eyalet hapishanesine nakledilecek. Diğer polis memurlarından Chauvin, 20 yıldan fazla eşzamanlı eyalet ve federal cezalarını çekerken, Kueng ve Lane üç yılını yatıyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com