George Floyd protestoları ABD’de Covid-19 vaka sayılarını artırdı mı?

George Floyd'un ölümünden sonra düzenlenen kitlesel eylemlerin ABD'de koronavirüs vaka sayılarını artırıp artırmadığı henğz belirlenemedi. Uzmanlar bulaşma zincirinin birkaç haftaya görünür olacağını belirtiyor.

KRONOS 16 Haziran 2020 DÜNYA

ABD’de korona virüsü salgınında ölenlerin sayısı dünkü rakamlara göre son 24 saatte 327 artarak 117 bin 865’e yükseldi. Pandemiye ilişkin güncel verilerin derlendiği Worldometer internet sitesine göre, ülkede virüs bulaşan kişi sayısı son 24 saatte 19 bin 687 artarak 2 milyon 162 bin 864’e ulaştı.

Salgın nedeniyle ölenlerin sayısı ise son 24 saatte 327 artarak 117 bin 865’e çıktı.

New York, salgından en fazla etkilenen eyalet konumunu sürdürüyor. New York’ta şimdiye kadar 404 bin 470 kişiye virüs bulaştı, 30 bin 911 kişi de virüs nedeniyle hayatını kaybetti. New York’u 169 binin üzerinde vakayla New Jersey ve 153 bine yakın vakayla California takip ediyor.

ABD’de Covid-19 testi yapılan kişi sayısı 24 milyon 806 bini aşarken iyileşen hasta sayısı da 870 bini geçti.

SON HAFTALARDA DURUM DAHA DA KÖTÜLEŞTİ

Ülke çapında yeni bildirilen vakaların sayısı, son haftalarda sabit bir düzeyde kalmıştı. Örneğin son beş hafta boyunca günde yaklaşık 20 bin yeni enfeksiyon bildirildi ki bu rakam, hâlâ dünyanın farklı ülkeleriyle kıyaslandığında en yüksek değerdi.

ABD’de son bir haftadır durum daha da kötüleşti. Ülkenin güney bölgesinde durumun özellikle kötü olduğu belirtiliyor. California ve Florida’da, salgın başladığından beri en fazla sayıda yeni enfeksiyon bildirimi yapılıyor. Los Angeles bölgesinden günde yaklaşık 2 bin 500 ila 3 bin yeni vaka bildirildi.

Diğer taraftan Teksas ve özellikle Houston’da da artışlar devam ediyor. Houston’da yargıç Lina Hidalgo, “felaketin eşiğinde olabiliriz” derken, Houston’ın sağlık ajansı başkanı Umair Shah, “Biz virüsten yorulduk ama virüs bizden sıkılmıyor” açıklaması yaptı.

Arizona eyaleti de Haziran başından bu yana hiç olmadığı kadar yüksek sayıda vaka bildirdi. Rakamlara göre her gün bin ila bin 500 yeni vaka kayıtlara geçiyor. Covid-19 sebebiyle hastaneye yatanların sayısı Mayıs ayının başından bu yana neredeyse iki katına çıktı.

ABD’de vaka sayısını artmasının nedenlerinin başında kısıtlamaların kaldırılması geliyor. Bir diğer neden de test sayılarındaki artış.

BULAŞMA ZİNCİRİ ŞİMDİLİK GÖRÜNÜR DEĞİL

Florida’daki artışların nedenlerinden biri ise insanların yaz ayının gelmesiyle plajlara akın etmesi. Diğer bir neden de George Floyd’un ölümünden sonra düzenlenen kitlesel eylemler. New York Times’a göre, Haziran başında pozitif testlerin sayısı iki katına çıktı, üstelik bu kez çoğunlukla gençlerin etkilendiği belirtildi.

Pennsylvania veya Colorado gibi diğer eyaletlerde, kısıtlamaların hafifletilmesinin vaka sayısı üzerinde önemli bir sonucu olmadı. Bu bölgede pandeminin yoğunluğu giderek azalıyor. Pandeminin merkez üssü New York’ta ise hâlâ günde 600 ila 800 yeni enfeksiyon kaydediliyor.

George Floyd’un öldürülmesinin ardından düzenlenen gösterilerin ana merkezleri olan Washington (Virginia ve Maryland dahil) ve Minnesota’da yeni vaka sayılarında belirgin bir artış kaydedilmedi. Büyük protesto gösterilerinin yapıldığı Atlanta’da ise, vaka sayısı protestoların tırmanmasından iki hafta sonra ilk kez bini aştı.

Bununla birlikte uzmanlar, ırkçılık karşıtı protestolardan sonra vaka sayılarının artıp artmadığı konusunda kesin konuşmak için henüz erken olduğunu belirtiyor. Uzmanlara göre, protestolarda enfekte olan kişiler başkalarını da enfekte ederse bulaşma zinciri görünür hale gelecek. Uzmanlar, eylemcilerin çoğunluğunun genç yaşta olduğunu, bu yaş grubunda semptomların daha az belirgin olduğunu belirtiyor. Şimdilik, mevcut rakamlar ırkçılık karşıtı gösterilerin korona virüsü vaka sayılarında belirli bir artış olmadığını gösteriyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com