Gergerlioğlu’dan gazeteci Dal’ın çıplak aramaya maruz kalmasına tepki

Üç gazetecinin tutuklanmasına tepki gösteren DEM'li Ömer Faruk Gergerlioğlu, Kürt sorununun çözümsüzlüğü noktasında iktidar politikalarını teşhir eden gazetecilerin hedef alındığını söyledi.

KRONOS 04 Mayıs 2024 GÜNDEM

HEDEP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Kocaeli Milletvekilli Ömer Faruk Gergerlioğlu, Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Esra Solin Dal ve Mehmet Aslan ile gazeteci Erdoğan Alayumat’ın tutuklanmasına tepki gösterdi. Medya kuruluşların gazetecilerin hakkını savunması gerektiğini söyleyen Gergerlioğlu, “Her hak arayan terörist, gazeteci terörist! Korku iklimi oluşturulmuş. Gazetecilik örgütlerinin de bunu bilmesi lazım” dedi.

MA muhabiri Esra Solin Dal tutuklandıktan sonra götürüldüğü Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde çıplak aramaya maruz kaldı. Gergerlioğlu, “Aşağılama, baskılama, sindirme metodu olarak kullanılıyor bu durum. Maalesef Türkiye cezaevlerinde son zamanlarda giderek artan bir metot” diyerek Dal’ın çıplak aramaya maruz kalmasına tepki gösterdi.

‘İKTİDAR, KÜRT SORUNUNDA SERTLEŞME SİYASETİ İZLİYOR’
Özgür Basın emekçilerinin gözaltına alınıp tutuklanmasının “AKP’nin Kürt sorununun çözümsüzlüğü konusunda daha da sertleşeceğine” işaret olduğunu söyleyen Gergerlioğlu, iktidarı teşhir eden gazetecilerin ilk olarak hedef alındığını dile getirdi. Gergerlioğlu, “İktidar, Kürt sorununda sertleşme siyaseti izliyor. Bu yönde gelişecek gelişmeleri medyaya yansıtmaya çalışacak basın mensuplarını tutukluyor. Gazeteciler halkı aydınlatmak ve halkın haber alma hakkını sağlarlar. Olaylara ayna tutarak, gerçekleri halka yansıtırlar. Yaşanan tutuklamaları, gerçeklerin öğrenilmesini engellemek için bir çaba olarak görüyorum” ifadelerini kullandı.

‘AŞAĞILAMA, BASKILAMA, SİNDİRME METODU OLARAK KULLANILIYOR’
Tutuklandıktan sonra götürüldüğü Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde çıplak aramaya maruz kalan MA muhabiri Esra Solin Dal’ın durumuna dikkati çeken Gergerlioğlu, bu durumun aynı zamanda psikolojik bir şiddet olduğunu vurguladı. Gergerlioğlu, şunları söyledi:

“Aşağılama, baskılama, sindirme metodu olarak kullanılıyor bu durum. Maalesef Türkiye cezaevlerinde son zamanlarda giderek artan bir metot. Biz çıplak aramayı gündeme getirdiğimizde AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin bunu şiddetle reddetmişti. Maalesef çıplak arama var ve devam ediyor. Biz bu konuyu gündeme getirdikten sonra çıplak aramanın adı değiştirildi, bir yönetmelik değişikliği yapıldı ve yine uygulanıyor.

‘HANİ ÇIPLAK ARAMA YOKTU?’’
Yoğun bir şekilde çıplak arama ile ilgili başvurular alıyoruz. Gazeteci Dal da bu uygulamaya maruz kaldıktan sonra sanal medya üzerinden paylaştım ve bütün bunları inkar eden Özlem Zengin’e ‘Hani çıplak arama yoktu?’ diye sordum. Fakat bir cevap alamadım. Güneşi balçıkla sıvamaya çalışıyorlar. Gerçekleri sumen altı etmeye çalışıyorlar ama başaramayacaklar.”


‘BUGÜN BUNA SUSKUN KALANLAR DA YARIN TERÖRİST İLAN EDİLECEKLERDİR’
Kürt sorununun çözümsüzlüğüne karşı en ufak bir itirazda bulunanların “terörist” olmakla suçlandığına dikkati çeken Gergerlioğlu, şöyle devam etti:

“Türkiye şu anda tüm insani ve hukuki gelişim endekslerinde dünyada geriliyor. Her hak arayan terörist, gazeteci terörist! Korku iklimi oluşturulmuş. Gazetecilik örgütlerinin de bunu bilmesi lazım. Bu işler sırayla olur. Dün terörist ilan edenler bugün terörist ilan edilmiştir. Bugün buna suskun kalanlar da yarın terörist ilan edileceklerdir. Medya kuruluşlarını da bu noktada eleştirmek ve kınamak gerekiyor. Bu boğucu iklime teslim olmaları gerekiyor. Gazeteci arkadaşların hakkını, hukukunu net bir şekilde savunmaları gerekiyor.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com