Gergerlioğlu, hamile ve çocuklu annelere tutuklama veren hakim ve savcıları HSK’ya şikayet ediyor

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, son günlerde hamile ve 1,5 yaşından küçük çocuklu anneler hakkında tutuklama kararı veren hakim ve savcıları HSK’ya şikayet edeceğini duyurdu.

YAVUZ GENÇ 10 Haziran 2020 GÜNDEM

ANKARA – HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, geçtiğimiz günlerde üç hamile kadının ardından, bu sabah da Adana Seyhan’da 6 aylık bebeği olan bir annenin tutuklanması kararlarını veren hakim ve savcıları şikayet edeceğini açıkladı.

Kronos’a konuşan Gergerlioğlu, daha önce muğlak olan ancak infaz yasasındaki değişiklikle, hamile veya 1,5 yaşından küçük çocuğu olan annelerin tutuklanmasının önüne geçildiğini ancak bu yasa maddesinin hakim ve savcılarca dikkate alınmadığını belirtti. Gergerlioğlu, 5275 Sayılı Ceza Ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’un 16/4 maddesini hatırlatarak, yasalar uyulması çağrısında bulundu. O madde şöyle: “Gebe olan veya doğurduğu tarihten itibaren 1yıl 6ay geçmemiş bulunan kadınlar serbest bırakılır.”

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e de seslenen Gergerlioğlu, “5275 Say. Kanun 16/4’te, ‘Gebe olan veya doğurduğu tarihten itibaren 1yıl 6ay geçmemiş bulunan kadınlar serbest bırakılır’ maddesine rağmen hamile ve bebeği 1,5 yaşını doldurmamış kadınlar cezaevinde! Bu Savcı ve Hakimleri dilekçeyle HSK’ya şikayet ediyorum!” dedi.

Gergerlioğlu, hazırlayacağı dilekçeyi Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) ileteceğini belirterek, “Açık yasa maddesinin uygulanmamasını anlamak mümkün değil. Zaten var olan bir sorundu, bu maddeyle çözüme kavuştuğu için sevinmiştik. Ama o kez de hakim ve savcılar yasayı takmıyor” dedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com