‘Hamile ve çocuklu kadınlar, infaz yasasına rağmen tutuklanıyor’

HDP'li Gergerlioğlu, son infaz yasasındaki değişiklikle hamile ve çocuklu kadınların tutukluluğuna ilişkin iyileştirmenin hakimler tarafından uygulanmadığını söyledi.

YAVUZ GENÇ 09 Haziran 2020 KRONOS ÖZEL

ANKARA – Son günlerde yapılan operasyonlarla gözaltına alınan ya da tutuklanan hamile ve küçük yaştaki çocuk sahibi kadınların durumu bir kez daha gündeme geldi. Son infaz yasasındaki değişiklikle hamile kadınların çocuk 1,5 yaşa gelene kadar tutuklanmaması maddesi eklenmişti ama yasaya rağmen hamile kadınlar tutuklanmaya devam ediyor. Bu duruma ‘isyan ettiğini’ kaydeden HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Kronos’a yaptığı değerlendirmede, “Bizim sonuna kadar ayrımsız olması için mücadele ettiğimiz o yasada ayrımcılık olmayan bir konu vardı, iyileştirme yapılmıştı o da hamile ve kadınların durumuydu. Yasa son derece açık hale getirildi. Ama uygulamada hakimler yasayı görmezden geliyor. KSH’ya, Adalet Bakanlığı’na ve Hakimlere yasaya uyulması çağrısında bulunuyorum” ifadelerini kullandı.

“YASAYA GÖRE ÇOCUK 1,5 YAŞINA GELENE KADAR TUTUKLAMA YAPILAMAZ”

Gergerlioğlu, infaz yasasından önce çocuk 6 aylık olana kadar infaz erteleme verildiğini belirterek, “Yasada, hamilelik ve 6 aya kadar infaz erteleme veriliyordu. Ancak yasada değişiklik yapıldı. Hamilelik ve 1.5 yaşa kadar olan dönem için tutukluluksa dahil cezaevine girme yok. Adli kontrol altında alıp 1,5 yaşına gelene kadar cezaevine alamayacaklar” şeklinde konuştu.

“YASAYA RAĞMEN KEYFİ UYGULAMA VAR”

Hamile tutuklulara ilişkin durumun son yasayla birlikte netleştiğini kaydeden Gergerlioğlu, “Son yasa ile durum iyice netleşti. Bunu anlamak mümkün değil. Buna isyan ediyorum. Bundan bir ay önce de böyle bir vaka olmuştu. Ben de avukatıyla görüşmüştüm, avukatın itirazı sonucu tahliye edilmişti.

Avukatın bile çok haberi yok. Hakimin de belki haberi yok. Hakim olan birinin son yasadan haberleri yok mu? Sanki kötü niyet var. Yasaya rağmen keyfi bir uygulama var. Nasıl olsa kimse hesap sormuyor. Olacak bir şey değil. Burası Türkiye, oluyor” ifadelerini kullandı.

“DÖRT BEBEĞİN ÖLÜMÜ YASAYI ÇİĞNEMEKTEN KAYNAKLI CİNAYET”

Hanife Çiftçi, Gülden Aşık, Nurhayat Yıldız’ın hamileyken cezaevlerinde bebeklerini düşürdüğünü kaydeden HDP Milletvekili Gergerlioğlu, şöyle devam etti: “Göz göre göre gitti bebekler. Düşük tehdidi olduğu halde gitti bebekler. Yasayı çiğnemekten kaynaklı cinayet var. Dört tane bebek var. Konuştuğum babalar düşük tehdidi olduğunu söylüyor, anneler stresli ağlıyorlar. Hatice Aydın, 5,7 iki çocuğu 2.5 aylık hamile. Düşük olmasın diye ilaç kullanıyor. Ne yapacak bu aile. Anne içerde karnında bebek, çocuklar dışarıda. Olacak iş değil. Adli kontrol vererek tahliye etmeleri gerek. Bu sorumluluğu nasıl alıyorlar anlamak mümkün değil. Burada çok dramatik bir durum var. Bebek hayatını kaybedebilir. Anne babayı geçtim, bebek var sonuçta. Onlar canlı, düşebilir. Bunlar gayet rahatlar.”

“AYRIMCI YASANIN EN AYRIMSIZ MADDESİ UYGULANMIYOR”

Adalet Bakanlığı, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) ile hakimlere seslenen Ömer Faruk Gergerlioğlu, yasalara uyulmasını istedi. Gergerlioğlu, “Yasanın yeni çıkmasından kaynaklı. Nasıl olsa ortam böyle, gayet rahatlar. Bize kimse bir şey sormaz. O ayrımcı yasada bir tek sevindiğimiz husus, hamilelerle ilgili konuda iyileştirme yapılması ve siyasi mahpus ayrımı yapılmamasıydı. Ama şidmi pratikte yapılıyor. Ayrımcılık olmayan bir konu vardı, iyileştirme yapılmıştı, yeterli bulmayıp itiraz etmiştik ama uygulamada ayrımcılık yapılıyor. Bu kadar açık yasaya rağmen bu kadar insafsız anlayışın insaf ettiği nadir noktalarda pratikte hakimler eski tavrı sürdürüyor. Tutukladın da tamam da yanlışın dön çağrı yapıyorum. Adalet Bakanlığı’na çağrı yapıyorum: Hakimler ne yapıyor? Apaçık yasaya rağmen keyfi karar veriyorlar. Hakim ve savcıları yasaya uymadıkları için HSK’ya şikayet edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com