Gergerlioğlu, KHK’lılara yönelik ‘Gizli’ ibareli utanç belgesini buldu

DEM Parti Milletvekili Gergerlioğlu, 15 Temmuz'dan sonra "açığa alınan" kişilerin kamu binalarına, işyerlerine ve bürolara girişlerinin engellenmesi talimatı verilen "GİZLİ" ibareli belgeye 8 yıl sonra mahkeme kararıyla ulaştı.

KRONOS 27 Şubat 2024 GÜNDEM

DEM Parti Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, İzmit Seka Devlet Hastanesi'nde göğüs hastalıkları uzmanı olarak çalışırken 13 Ekim 2016'da açığa alınmış ve sonrasında ihraç edilmişti.

DEM Parti Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, bütük KHK’lılara uygulanan ve kendisinin de oğlunun eğitim gördüğü İzmit Nuh Çimento İmam Hatip Ortaokulu Aile Birliği’nden atılmasına sebep olan İzmit Kaymakam Ersin Emiroğlu imzalı belgeyi açıkladı.

Türkiye’deki tüm kaymakamlıklara gönderilen bu belge nedeniyle Barış Akademisyenleri de yıllarca üniversite kampüslerine girememişti. Bugüne kadar hiçbir KHK’lı akademisyenin ulaşamadığı belgeyi Gergerlioğlu ortaya çıkardı.

15 Temmuz’dan sonra “açığa alınan” kişilerin kamu binalarına, işyerlerine ve bürolara girişlerinin engellenmesi talimatı verilen “GİZLİ” ibareli 5 Ağustos 2016 tarihli belgede, “Darbe soruşturması kapsamında açığa alınarak görevden el çektirilen tüm personellerin kamu binalarında bulunmaları, işyerleri ve bürolarına girişlerinin engellenmesinin sağlanması önem arz etmekte olup; giriş yasağı konusunda kurum amirlerinin gerekli hassasiyeti göstermesini ve takibi konusunda gereğini önemle rica ederim.” deniliyor.

TBMM’de yaptığı basın toplantısında 8 yıldır bu belgeyi almak için uğraştığını söyleyen Gergerlioğlu, “Anayasayı ayaklar altına alan utanç verici, yüz kızartıcı bir karardır. Uzun bir hukuk mücadelesi yürüttük ve en sonunda Kocaeli 1. İdare Mahkemesi kararı ile bu belgeyi aldık. Hiçbir suç gizlenemez, örtbas, sümenaltı edilemez ve edilmeyecek.” dedi.

“8 YILDIR BU BELGENİN PEŞİNDEYİM”

Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun açıklamaları:

“Çok önemli ifşa edilmesi gereken bir belgeyi açıklayacağım. Yaklaşık 8 yıla yakındır bu belgeyi devlet kurumlarından almak için uğraş veriyorum. Anayasa’ya hukuka aykırı, insanların hak ve hürriyetlerini ayaklar altına alan bu belgeyi devlet kurumları vermemek için birbiri ile yarışıyor! En sonunda Kocaeli 1. İdare Mahkemesi kararı ile bu belgeyi aldık.

Belge, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra açığa alınan kişilerin kamu binalarına, işyerlerine ve bürolara girişlerinin engellenmesi ile ilgili. İzmit Kaymakamlığı’nın kamu kurumlarına gönderdiği bir talimat. “Gizli” olarak gönderilmiş. Anayasayı ayaklar altına alan utanç verici, yüz kızartıcı bir karardır.

“UTANÇ VERİCİ”

Biz bu kararı 2016 yılı içinde almaya çalıştık vermediler. Uzun bir hukuk mücadelesi yürüttük ve en sonunda Kocaeli 1. İdare Mahkemesi kararı ile bu belgeyi aldık. Hiçbir suç gizlenemez, örtbas, sümenaltı edilemez ve edilmeyecek.

Belgedeki kaymakamın talimatını okuyorum: “Yasadışı Fetö/PDY üyeliği darbe soruşturması kapsamında açığa alınarak görevden el çektirilen tüm personellerin kamu binalarında bulunmaları, işyerleri ve bürolarına girişlerinin engellenmesinin sağlanması önem arz etmekte olup; giriş yasağı konusunda kurum amirlerinin gerekli hassasiyeti göstermesini ve takibi konusunda gereğini önemle rica ederim.” 5 Ağustos 2016

Darbe girişiminden 20 gün sonra “Gizli” ibaresi ile devletin kayıtlarına geçmiş bu soykırım, utanç belgesi!

BELGENİN HİKAYESİ

Oğlumu İzmit Nuh Çimento İmam Hatip Orta Okulu’na vermiştim. Orada okuyordu. Bu arada ben 13 Ekim 2016 tarihinde açığa alınmıştım, ihraç edilmemiştim. Kürt meselesinde barış, insan hakları ve özgürlükler esas olsun dediğim için açığa alınmıştım, bir linç ile hedefe konulmuştum.

Seka Devlet Hastanesi’nde göğüs hastalıkları uzmanı olarak çalışırken açığa alınınca, hastaneye gidemeyince uzun bir süredir ihmal ettiğim çocuklarımın eğitimiyle ilgili girişimde bulunmak için Okul Aile Birliği toplantısı vardı ve o toplantıya katılarak Okul Aile Birliği Yönetim Kurulu’na seçildim. Bu seçim sonrası mutlu da oldum. Çocukların eğitim durumunu yakından takip edecektim.

“BU OKULA GİRMENİZ BİLE MÜMKÜN DEĞİL”

3-4 gün sonra İzmit Nuh Çimento İmam Hatip Ortaokulu’nun müdürü beni arayarak ‘Ömer Faruk bey siz okul aile birliğine seçilmişsiniz ama sizi bu okul aile birliğinde tutamayacağız, açığa alındığınız için okul aile birliğinden çıkartıyoruz.’ dedi. Müdür yardımcısıyla görüştüğümde “Bu yazıdaki ibarelerden dolayı sizin okul aile birliğinde bulunmanız mümkün değildir, hatta bu okula bile girmeniz mümkün değildir.’ dedi.

Yazıda diyor ki: “Fetö/PDY üyeliği, ben öyle bir nedenden dolayı açığa alınmadım. Kürt meselesinde söylediğim meselelerden dolayı açığa alındım. Ben hekimim, bu okula giremeyeceğim, herhangi bir devlet kurumuna, Tapu Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı ve diğer müdürlüklere kamu kurumlarına giremeyecek miyim?’ ‘Bu yazı itibariyle öyle.’ dedi.

“Ver şu suç içeren yazıyı.” dedim. Elinden aldım, baktım böyle yazıyor! Ben bu yazıyı alıp kaydedeyim dedim, aramızda çekişme yaşandı, çekti yazıyı benden kaçırdı ve yazıyı alamadım. Oğlumun okulundaki okul aile birliğinden çıkmak zorunda kaldım, saçma sapan bir yazı olduğu için ve idare mahkemesine dava açtık, yıllar geçti en sonunda bu belgeye ulaştık. Belgeyi verin diye İzmit Kaymakamlığı’na başvurdum, vermek istemediler.

Anayasayı çiğneyen, hukuku ayaklar altına alan yazı yayınlandı, bu yazıyı vermedi utanmadan. Suç işledi onun için veremediler. Utanmazlık bu boyutta. İdare mahkemesinden yazıyı aldık ve bunu sadece kendim için değil, yüz binlerce açığa alınan, KHK ile ihraç edilen insanın hakkı için burada beyan ediyorum.

“ANAYASA MADDE 10, 38 42’YE AYKIRIDIR”

Ben ihraç edilmemişim, açığa alınmışım bana en temel haklarımı ayaklar altına alan bir muamele yapıyor. Sadece bana değil yüz binlerce insana saçma sapan yazılar ile zulmettiler soykırım suçu işlediler. Boşuna mı soykırım suçu işlediniz diyorum. Bu bir soykırım suçudur. Zamanı gelince bunlar ile yargılanacaktır arkadaşlar.  Bu ülkenin anayasası hukuku adına utanç vericidir. Bir paçavra belgesi bu. Bunlar ile yargılanacaklar. Gizli damgası vurmuş benden saklamaya çalışıyor, hiçbir şey saklanamayacak!

Neden Anayasaya aykırı? Anayasa Madde 38 var, masumiyet karinesi var. Kişi hakkında kesinleşmiş hüküm olmadan hiç kimseyi suçlayamazsın. Açığa alınanın en temel hakkını ayaklar altına al diyor kaymakam bey utanmadan! Bu yazıyı bir sürü devlet kurumuna gönderiyor. Anayasa madde 12, 13 kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı ayaklar altında!

Kişi nasıl kendini özgür ve güvenli hissetsin? Bir amir ‘Falanca kişiye her türlü haksız hukuksuz muamele yapılabilir.’ yazısı göndermiş. Çocuğumun okuluna giremiyorum, okul aile birliği üyesi oluyorum atıyorlar. Müdür yardımcısı: ‘Okula girmen bizim ihsanımız. Bu okula girdin ama bizim ihsanımız. Sen okulun içine bile giremezsin bu yazı ile.’ diyor!

“HAYSİYET YOKSUNU MUAMELELER YAPILIYOR”

Bütün bunlar mutlaka sorgulanacaktır! Anayasa Madde 10 eşitlik hakkı ayaklar altındadır! Bir grup insan diğerlerine göre eşit değildir, ayrımcılığa uğramaktadır! En aşağılık muameleler yapılmaktadır!
En haysiyet yoksunu muameleler yapılmaktadır ve insanlar zor durumda bırakılmaktadır! Ben çocuğumun okuluna gidiyorum bana; “Bu okula girmen ihsanımız.” diyor hiç utanmadan!
Mesele; yüz binlerce insan için bu yazı yazılmış! Benim için yazılmamış!

5 Ağustos 2016’da bu yazı yazılmış onlarca devlet kurumuna gönderilmiş, ardından yüz binlerce insana uygulanmış! Bu belgeyi ele geçirdim 8 yıl sonra! Cumhur Zulüm İttifakı diye boşuna mı söylüyorum. Utanmaz bir iktidarsınız! Şu yazıları yazabilen bir iktidarsınız!

Anayasa Madde 42 ayaklar altında, eğitim hakkı ayaklar altında! Masumiyet karinesi ayaklar altında! Biri; ‘Seni açığa aldım, 3. sınıf vatandaş olarak dolaşabilirsen dolaş. Devlet dairesine giremiyorsun. Hasta oldun hastaneye giremiyorsun. Çocuğun okulu var okuluna gidemeyeceksin. Okumak istiyorsun üniversiteye gidemeyeceksin.’ gibi bir talimat! Adeta vatandaşlıktan çıkartıyorlar!

‘Sen 3. sınıf bir vatandaşsın senin tüm haklarını ayaklar altına alırım ben.’ diyen bir belge! 8 yıla yakın süre sonunda mahkeme kararı ile bu yazıyı ele geçirdik! Bunu burada bırakmayacağım!
Hukuk önünde yargı önünde hesap verecekler! Sadece bu değil birçok vaka oldu ve insanlar bu zulümlerden dolayı hasta oldu kanser oldu hayatını kaybetti!

“EMİRLERİ VERENLER YARGILANACAKTIR”

“Açığa alınanların kamu binalarında bulunmaları, işyerleri ve büroların girişlerinin engellenmesinin sağlanması.” demiş Ersin Emiroğlu dönemin İzmit Kaymakamı. Bu ülke böyle bir yer! Bu denli haksızlıkların hukuksuzlukların olduğu bir yer! Emirleri verenler yargılanacaktır!

Evrensel insan hakları hukuku açısından ve anayasal ilkeler açısından mutlak surette yargılanacaktır! Bu belgeleri bulduk ve bunun gibi en az 52 insanlığa karşı suçu ispat etmiş durumdayız. Bilgileri belgeleri ve haberleri ile!
İnsanların çalışmasına, seyahat etmesine, adeta nefes almasına engel olmaya çalışan bir iktidar pratiği izledik yıllardır!

OHAL Döneminin haksızlıkları Cumhuriyet tarihinin en zirveye çıkan haksızlıklar dönemi oldu! Biz millet adına belgeyi ifşa ettik ve bu utanç belgesi ile ilgili gereken yasal işlemleri tüm etkinliği ile yapacağız ve tüm hukukçulara da bu konuda verecekleri destek için teşekkür ediyorum, desteklerini bekliyorum!”

DEM Parti Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, İzmit Seka Devlet Hastanesi’nde göğüs hastalıkları uzmanı olarak çalışırken 13 Ekim 2016’da açığa alınmış ve sonrasında ihraç edilmişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com