Gergerlioğlu: Türkiye’de hâlâ insanlar kaçırılıyor, işkence ediliyor ama hesabı sorulmuyor

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, ‘İşkence Mağdurlarıyla Dayanışma Günü’ nedeniyle yaptığı açıklamada, son dönemdeki işkence, zorla kaçırılma ve kötü muamele örneklerini tek tek sıralayarak, “Bugün halen Türkiye’de insanlar kaçırılıyor işkence ediliyor, kötü muamele yapılıyor ve bunların hesabı sorulmuyor” dedi.

KRONOS 26 Haziran 2020 GÜNDEM

ANKARA – HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, ‘26 Haziran İşkence Mağdurlarıyla Dayanışma Günü’ nedeniyle yaptığı açıklamada, Türkiye’de hâlâ insanların kaçırıldığını, işkenceye uğradığını, ancak bu tür vakaların ilgili makamlarca etkin bir şekilde soruşturulmadığını söyledi.

“Türkiye’de insan hakları alanında büyük vahim hadiseler yaşanıyor” diyen Gergerlioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnsanlar kaçırılıyor işkence ediliyor, kötü muamele yapılıyor ve bunların hesabı sorulmuyor. Biz OHAL döneminde insan hakları savunucuları olarak gittikçe artan insan kaçırma olaylarını, işkence vakalarını ve kötü muameleleri yakından takip ettik. Bunları sürekli İçişleri Bakanlığına bildirdik ve maalesef hiçbir cevap alamadık. Cevap vermek istemeyen bir İçişleri Bakanlığı ile karşı karşıyayız. Onlarca soru önergemizi verdik ve işkence vakaları ile ilgili kaçırılma vakaları ile ilgili tek bir cevap alamadık ama onlar istediği kadar cevap vermesin gerçekler kapatılamıyor!”

“2019 YILINDA 7 KİŞİ KAÇIRILDI HTS VE MOBESE KAYITLARI İNCELENMEDİ”

2019 yılında Türkiye’de 7 kişinin kaçırıldığını belirten Gergerlioğlu, “OHAL döneminde 28 kişi kaçırılmış oldu şu ana kadar. Bunlardan 7’si 2019 yılında kaçırılmıştı ve biz bu vakaları bildirmiştik. Soru önergeleri vermiştik, peşine düşülmesi gerektiğini bildirmiştik. Aileler, avukatlar, ulusal mekanizmalara başvurduk, emniyete, savcılığa ve fakat bu konuda herhangi bir gelişme olmadı. Bir adım atılmadı. HTS kayıtları, MOBESE kayıtları incelenmedi ve gerekenler yapılmadı ama gerçekler istemeseler de ortaya çıkıyor!” dedi.

“ANKARA EMNİYETİ’NDE ORTAYA ÇIKTILAR”

2019’da kaçırılan 7 kişiden 6’sının Ankara Emniyeti’nde ortaya çıktığına dikkat çeken Gergerlioğlu, “Bu insanlar güya sağda, solda bulunmuş görüntüsü verilerek Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltına alınmış gibi ortaya çıkarıldılar ve ardından ne oldu? Bunlardan 5’i herhangi bir şey konuşmak istemedi. Ortalıkta olmadığı, bizim kaçırıldıklarını tahmin ettiğimiz dönem için tek bir kelam etmemeye çalıştılar ve kendi özel avukatlarını tutmak istemediler. Kendilerine dayatılan bir avukatı tutarak yollarına devam ettiler, eşlerine bile ne olduğunu anlatmak istemediler ama kayboldukları 6 ay boyunca 25-30 kilo zayıfladıkları, tenlerinin anlaşılan güneş görmemekten bembeyaz olduğu ve son derece önemli bir değişim geçirdikleri ortadaydı” ifadelerini kullandı.

“GÖKHAN TÜRKMEN KAÇIRILDIĞINI VE İŞKENCE EDİLDİĞİNİ ANLATTI”

Zorla kaçırılma ve işkence vakalarını tek tek anlatan Gergerlioğlu, şunları kaydetti: “Kaçırılan 7 kişiden 6’sı Ankara Emniyet Müdürlüğünde ortaya çıktı 5’i bir şey konuşmak istemedi ama birisi konuştu. Gökhan Türkmen çıktığı ilk mahkemede kaçırıldığı aylar boyunca ki o 9 ay boyunca kaçırılmıştı. Polis yelekli kişiler tarafından kaçırıldığını, elleri ve ayakları kelepçelenerek ağır işkencelere maruz kaldığını ve bunun hesabının sorulması gerektiğini söyledi ve mahkemede önceden kendisine dayatılan avukatı azletti. ‘Sen zaten benim avukatım olamazsın, seni reddediyorum’ dedi ve gördüğü işkenceler dolayısıyla suç duyurusunda bulundu.”

“KAÇIRILAN YASİN UGAN DA KONUŞTU, İŞKENCEYİ ANLATTI”

“Ortaya çıkan 5 kişiden gerçekleri açıklamaya yanaşmayan Yasin Ugan isimli kişi uzun müddet sustu ama 2 gün önce Ankara 34. Ağır Ceza Mahkemesi’nde çok çarpıcı bir ifade verdi değerli basın mensupları ve kamuoyu. Yasin Ugan ifadesinde;13 Şubat tarihinde Ankara Çamlık Mahallesi’nde ki evinden polisler tarafından kaçırıldığını söyledi ve bir yere götürülüp elleri, ayakları kelepçelenip 6 ay boyunca başına çuval geçirilip ağır işkencelere maruz kaldığını söyledi, vücudunun mosmor olduğunu söyledi ve müthiş derecede zayıfladığını söyledi. 6 ay boyunca bu kişi 3 kez kendisine banyo yapılmasına müsaade edildiğini, gayri insani şartlarda çok kötü bir şekilde hayata tutunmaya çalıştığını anlattı. Bu işkenceciler hakkında suç duyurusunda bulundu. Ankara 34. Mahkeme Hakimi, ‘Bu konuda işlem yapacağını, suç duyurusunda bulunacağını’ söyledi ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na konuyu iletti. Değerli arkadaşlar Güneş balçıkla sıvanmaz! Biz uzun süredir Türkiye’de insanların kaçırıldığını ve birtakım işkencelere uğradığını söylüyorduk ve bunlar örtülmeye çalışılıyordu, işte gerçekler ortaya çıkıyor. İstediğiniz kadar işkenceyi örtbas etmeye çalışın, işkence bir gün ortaya çıkar çünkü işkence insanlık suçudur. İşkence zaman aşımına uğramaz!”

“BEYAZ TOROSLARI YERİNİ SİYAH TRANSPORTERLAR ALMIŞ DURUMDA”

“Siyah Transporterlar ile insanlar kaçırılmakta, güpegündüz veya gece herkesin ortasında kaçırılmakta, bir yere götürülüp aylarca tutulmakta ve ne yapıldığı bilinmemekte resmi yetkililer cevap vermemekte, herhangi bir araştırma yapılmamaktadır. MOBESE kayıtları, HTS kayıtları incelenmemektedir. Bu kabul edilebilecek bir hadise değil. Değerli arkadaşlar biz Yasin Ugan ve beraber kaçırıldığı iddia edilen Özgür Kaya’nın 13 Şubat günü Ankara Altındağ İlçesi Çamlık Mahallesi’nden kaçırıldığını söylemiştik. Çünkü o mahalleye gittiğimizde bu kişinin evinin 13 Şubat günü 50-60 kişilik bir polis ekibi tarafından sarıldığını ve 4-5 saat bu evde arama yapıldığı ve Yasin Ugan ve Özgür Kaya’nın başlarına çuval geçirmek suretiyle polis tarafından götürüldüğünü beyan etmiştik. Biz bunu söylediğimizde, bunu araştırılması gerektiğini söylediğimiz İçişleri Bakan Yardımcısı bu konuyu lakayt bir şekilde karşılayarak, ‘Bizim bu olaydan haberimiz yok, bizde bu kişileri arıyoruz’ demişti. Tüm mahalle sakinleri bana 13 Şubat günü 50-60 kişilik bir polis ekibinin bu kişiyi alıp götürdüğünü anlatıyordu. Apaçık bir şekilde gerçekler örtbas edilmeye çalışılıyordu, kabul edilecek bir hadise yok ortada. Sonrasında biz bu kişiyi defalarca sorduk Birleşmiş Milletler ve AİHM defalarca bu kaçırılan 6 kişiyi sordu ama bir cevap alınamadı, bir cevap verilemedi aniden böyle ortaya çıktılar ve bunlardan bu 6 kişiden 2’si işkence gördüğünü söyledi ama kaçırılan 7. kişi 11 ay olmasına rağmen ortada yok.”

“YUSUF BİLGE TUNÇ’TAN 11 AYDIR HABER YOK”

“Aynı çerçeve dahilinde kaçırıldığı düşünülüyor. Yusuf Bilge Tunç’un Ankara GİMAT’ta bir anda ortadan kaybolduğunu görüyoruz, arabası meskun bir yere bırakılmış ve anahtarı ve ruhsatı alınarak bir anda Yusuf Bilge Tunç ortadan kaybolmuş. Ailenin 11 aydır Yusuf Bilge Tunç’tan haberi yok. Ailesi çok büyük bir tedirginlik ve üzüntü yaşıyor. ‘Bir ruh gibi yaşıyoruz, perişanız’ diyorlar. Defalarca belki yüzlerce defa bu konuyu basın toplantılarımda, genel kurulda dile getirdim yine cevap veren yok. Resmi yetkililer niye, neden bu gerçeklerin üstünü örtmeye çalışıyor? Türkiye’de neler dönüyor? Bir hukuk devleti olduğu iddia edilen Türkiye’de insanlar kaçırılıyor ve resmi yetkililer bu olayın üzerini kapatmaya çalışıyor. Bu olacak bir şey değil ama apaçık gerçekler ortada. Yusuf Bilge Tunç bakın kaçırıldıktan sonra 11 ay geçmiş ve size şok edici gerçekleri açıklayacağım. 11 ay geçmiş aile ilk gün emniyete ve savcılığa başvurmasına rağmen MOBESE kayıtları araştırması yapılmamış bu 1. 2.’si telefon HTS kayıt araştırması 10 ay sonra BTK’ya yazılmış, orasının araştırması bekleniyor, düşünün bu adam 11 aydır ortada yok. 3.’sü kaybolan kişinin arabası için olay günü bir olay yeri araştırma isteniyor polisten. Polisin böyle bir şey yaptığı yok, 6 ay sonra bu araba araştırılıyor, 6 ay sonra artık umudunu kesen aile bu arabayı çoktan yıkatmış, temizletmiş durumda olduğu için arabada herhangi bir iz de çıkmıyor. Değerli arkadaşlar ben bir milletvekili olarak bu kadar gayri ciddiliği, bu kadar gerçekleri örtbas etme gayretini kabul edemiyorum. Bu bir rezalettir, bu bir skandaldır, Türkiye’de insanlar kaçırılmakta, Türkiye’de insanlar kaçırılarak gizli yerlere sokulmakta oralarda işkence edilmekte, gayri insani muameleler yapılmakta ve İçişleri Bakanlığı bu konuda tek bir açıklama yapmamaktadır. Utanç verici bir haldir bu. İşte bakın insanların ifadeleri ortadadır. Güpegündüz tüm mahalle sakinlerinin ortasında kaçırılan kişiler için İçişleri Bakanlığı bizim öyle bir şeyden haberimiz yok açıklaması yapmaktadır ve tüm inandırıcılığını kaybetmektedir, bunu net bir şekilde söyleyeyim ve bu gerçeği Türkiye kamuoyunun gündemine sunuyorum, benim için 2019’un en önemli olayı insanların kaçırılmasıydı ve Türkiye kamuoyu içinde böyle olması gerekiyordu ve bundan sonrası için de Türkiye kamuoyunun bu konuya dikkat kesilmesi gerektiğini düşünüyorum.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com