Gergerlioğlu’ndan Diyanet’e ve Sağlık Bakanlığına Kürtçe tepkisi

DEM Partili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Sağlık Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hizmet verdiği diller arasında Kürtçenin olmamasına tepki gösterdi.

KRONOS 17 Aralık 2023 GÜNDEM

DEM Parti Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmasında, Sağlık Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hizmet verdiği diller arasında Kürtçenin olmamasına tepki gösterdi.

‘Hastanelere Kürtçe bilen tercüman verin’ diye ama önergelerimiz komisyonda reddedildiğini de ekleyen Gergerlioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ben, bir Türk hekim olarak Iğdır’ın bir Kürt köyünde görev yaptım. Batman’da görev yaptım ve bilhassa Kürt teyzelerini anlamakta zorlandım. Çünkü Kürtçe konuşuyorlardı. Biz parti olarak önerge verdik ‘Hastanelere Kürtçe bilen tercüman verin’ diye ama önergelerimiz komisyonda reddedildi. Niye reddedersin ya? Bakın, hastalığın tanısının, teşhisinin yarısı anamnezidir yani tıp diliyle hastayı anlamaktır, dinlemektir. Hastayı dinlemezsen teşhis yarım kalır. Ama yok; Kürt teyzeler, amcalar, derdini Kürtçe anlatamayanlar zor durumda.”

‘HUTBELER E-DEVLETTE 9 DİLEDE YAYINLANIYOR AMA KÜRTÇE YOK’

Diyanet İşleri Başkanlığının da aynı ayrımcılığı yaptığını savunan Gergerlioğlu, “Ya Allah’tan korkun. Bir de bunu Diyanet yapıyor. Türkçe hutbeler e-devlette 9 dilde yayınlanıyor ama Kürtçe dili yok. ‘Bu ülkede neden Kürt sorunu var’ diye soruyorsunuz ya işte bundan dolayı var. Ya Muş’ta, Hakkâri’de kaç İspanyol var da İspanyolca dili var Kürtçe yok. Rusça var Kürtçe yok.”

AKP’Lİ VEKİLLERE: HİÇ Mİ KANINIZA DOKUNMUYOR?

AKP’li Kürt milletvekillerine seslenen Gergerlioğlu, “Bakın, ben bir Türk hekim vekil olarak bundan çok rahatsızım, AK Parti’nin Kürt vekillerine özellikle şunu soruyorum: bunlar kanınıza dokunmuyor mu?” ifadelerini kullandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com