Gezi Parkı’ndan sonra tarihî köşk de İBB’nin oldu

Yazar Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Heybeliada’daki tarihî köşkü mahkeme kararıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne iade edildi.

KRONOS 24 Mart 2024 GÜNDEM

Gezi Parkı’nın ardından, Türk edebiyatının önemli isimlerinden Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Heybeliada’daki tarihî köşkü de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne iade edildi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, İBB’nin başlattığı hukuk mücadelesini kaybetti ve köşk İBB’ye verildi.

Birgün’ün haberine göre Gürpınar’ın hayatını kaybettiği 1944 yılından beri kamu kurumları arasında elden ele gezen köşkün mülkiyeti 2014 yılında İBB’ye geçti. Ancak Vakıflar Genel Müdürlüğü köşkü 17 Mart 2022’de sessiz sedasız İBB’den aldı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarihi köşkü ‘Şehzade Sultan-Mehmet Vakfı’ adına tescil etti. İBB ise bu karara karşı çıktı ve tarihi köşkün İBB adına tescili için dava açtı. Hazırlanan bilirkişi raporunda, “Şehzade Sultan-Mehmet Vakfı’nın köşk üzerinde bir hakkının bulunmadığı, köşkün vakıf yoluyla meydana gelmesinin söz konusu olmadığı ve İBB’den alınmasının da hukuka aykırı olduğu” ifade edildi.

MAHKEME ‘KÖŞK İBB’NİN’ DEDİ

Adalar Asliye Hukuk Mahkemesi, 10 Ocak 2024 tarihinde tarihi köşkün tapuda İBB adına kaydedilmesine, yani köşkün İBB’ye geri verilmesine karar verdi. Ayrıca Harçlar Kanunu uyacında Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden 1 milyon 117 milyon TL alınıp Hazine’ye gelir kaydedilmesine, Vakıflar’ın 383 bin TL yargılama gideri ile 522 bin TL vekalet ücretini İBB’ye ödemesine karar verildi.

Köşk, Gürpınar’ın 1944’te hayatını kaybetmesinin ardından mirasçıları tarafından İl Özel İdaresi’ne satıldı. Mirasçılar, evin müze olarak kullanılmasını istedi. Fakat ev müzeye dönüştürülmedi. 1983’te ise Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türk İslam Eserleri Müzesi’ne devredildi.

1987’de ise Hüseyin Rahmi Gürpınar müzesi olarak kullanılması şartıyla Adalar Belediyesi’ne tahsis edildi. 2000 yılında müze olarak açılan tarihî yapı onarım ve tadilatı için restorasyon programına alındığı duyurularak kapatıldı ve bir daha açılmadı. 2014’te ise İBB’ye devredildi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com