Goldman Sachs’tan ezber bozan enflasyon tahmini

ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs, Türkiye'de enflasyonun beklenenden daha hızlı gerileyebileceğine dikkat çekti ve yıl sonunda yüzde 30 seviyelerine kadar inebileceği öngörüsünde bulundu.

KRONOS 19 Ocak 2024 EKONOMİ

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs, Türkiye’de enflasyonun beklenenden daha hızlı gerileyebileceği öngörüsünde bulundu.

Goldman Sachs’ın Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika ekonomi analistlerinin yayınladığı raporda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) piyasadaki para arzını azaltma hızı göz önünde bulundurulduğunda, enflasyonun beklenenden daha hızlı gerileyebileceğine dikkat çekildi.

Raporda, enflasyonun yüzde 42,6 olan öngörülere kıyasla yıl sonunda yüzde 30 seviyelerine kadar inebileceği belirtildi.

‘MERKEZ FAİZ ARTIRACAK’

TCMB’nin bu ay politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 45’e çıkaracağı öngörüsünde bulunulan raporda, Goldman Sachs’ın politika faizine ilişkin önceki tahmininin yüzde 42,5 olduğu hatırlatıldı.

Raporda, enflasyonun, piyasaların fiyatladığından daha hızlı gerilemesiyle Bankanın politika faizini yıl ortasında indirmeye başlayabileceği, bunu da TL üzerinde baskı oluşmadan yapabileceği belirtildi.

Raporda, “‘Enflasyonun beklentilerden daha hızlı gerilemesinin mutlaka büyük bir negatif çıktı açığı gerektirmeyeceği’ yönündeki görüşümüz dikkate alındığında para politikasındaki erken gevşeme riski piyasaların fiyatlamasından daha düşük” ifadeleri yer aldı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com