Goldman Sachs’tan şaşırtan TL yorumu

KRONOS 29 Kasım 2019 EKONOMİ

Uluslararası bankacılık ve finansal hizmetler şirketi Goldman Sachs, yayınladığı “Gelişmekte Olan Piyasalar Görünümü 2020” adlı raporda, Türkiye’de politika yapıcıların, politikalarını, kısa vadede güçlü büyüme elde etmeye dönük olarak yeniden yönlendirdiğine dikkat çekerek, bunun nominal ve reel faizler arasındaki farkın azalması ve bütçe açığının artması sonuçlarını ortaya çıkardığını açıkladı.

Goldman Sachs raporunda, ayrıca büyümeye odaklanılmasının aynı zamanda ekonomide uzun süreden bu yana var olan çıpalanmamış enflasyon bekleyişleri ve büyük negatif net dış varlık pozisyonu gibi dengesizlik stoğunun düzeltilmeden kalmaya devam edeceği anlamına geldiği vurgulandı.

TL’YE KISA VADEDE POZİTİF KATALİZÖR

Jeopolitik konuların yeniden yüzeye çıkmalarının bir başka risk kaynağı olduğuna dikkat çeken Goldman Sachs, “Türk Lirası’nın orta vadeli yatırım olarak risk-getirisi konusunda ihtiyatlı olmaya devam ediyoruz ve forwardların işaret ettiğinden daha zayıf bir patika tahmin ediyoruz” dedi. Orta vadeli yatırım açısından Türk Lirası’nın risk-getiri görünümü konusunda ihtiyatlı olmaya devam ettiklerini bildirdi.

Türkiye’de politika yapıcıların politikalarını kısa vadede güçlü büyüme elde etmeye dönük olarak yeniden yönlendirdiklerine işaret eden Goldman Sachs, büyümeye odaklanılmaya gelecek yıl da devam edilmesini ve bunun kısa vadede TL’ye pozitif bir katalizör sağlamasını beklediklerini bildirdi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com