Google’ın yeni yapay zekâsı: Oyun arkadaşı SIMA

Teknoloji devi Google, yeni yapay zekâ modeli ile teknoloji dünyasında tüm dikkatleri üstüne çekti. Peki, Google SIMA nedir? İşte tüm detaylar...

KRONOS 13 Mart 2024 TEKNOLOJİ

Google, yapay zeka konusunda hızlı bir giriş yaparak bu alanda etkili bir şekilde entegre oldu. Şimdi ise oyun arkadaşı için yeni bir yapay zeka modeli olan SIMA’yı duyurdu.

Google, son yıllarda hızla gelişen teknoloji ile yapay zeka alanında önemli adımlar attı. Öncü firmalardan biri olarak, geçtiğimiz aylarda büyük dil modeli Gemini’ı tanıtarak dikkat çekti. Ardından Gemini Pro ve Gemma gibi yeni dil modellerini duyurarak yapay zeka konusundaki rekabeti artırdı. Şimdi ise SIMA adını taşıyan yeni bir yapay zeka modeli üzerinde çalışıyor.

OYUNLARI GERÇEK BİR İNSAN GİBİ OYNUYOR
Google’ın yapay zeka bölümü DeepMind ekibi tarafından geliştirilen SIMA, 3D oyunlarda insan gibi oynamaya yetenekli bir modeldir. Scalable Instructable Multiworld Agent (SIMA) olarak da bilinen bu yapay zeka modeli, 600’den fazla beceriye sahiptir ve çeşitli görevleri, örneğin hareket etme, merdiven çıkma ve harita görüntüleme gibi, başarılı bir şekilde yerine getirebilir.


POPÜLER OYUNLARLA İŞ BİRLİĞİ
SIMA, insanlar tarafından oynanan oyunların videolarını izleyerek ve gerçek oyuncuları taklit ederek eğitilmiştir. Bu süreçte, Valheim, No Man’s Sky ve Goat Simulator 3 gibi popüler oyunlar kullanılmış ve bazı oyun şirketleri ile iş birliği yapılmıştır.

Önemli bir fark şudur: SIMA, oyunlar arasında kullanılabilen ve belirli bir oyuna özgü olmayan karakterlerden (NPC’ler) ayrılır. NPC’ler yalnızca belirli bir oyunda bulunurken, SIMA tüm oyunlarda kullanılabilir.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com