Görüntü yasağının asıl nedeni suç işleyen sivil polislerin kimliklerini gizlemek

Tolga Şardan: Göstericilere müdahale çevik kuvvet polislerince yapılırdı. Ancak son zamanlarda müdahaleler hep sivil polislerce yapılıyor. Genelge ile sivil polislerin, suç işlediğinin açık biçimde tespit edilmesinin önüne de geçilmesi amaçlanıyor.'

KRONOS 04 Mayıs 2021 GÜNDEM

Boğaziçi Üniversitesi eylemlerinden...

Güvenlik birimlerine yakın gazeteci Tolga şardan, Emniyet Genel Müdürülüğü’nün gösterilerde görüntü ve ses kaydı yasağı genelgesinin bir amacının da eylemlere müdahale ederken suç işleyen sivil polislerin kimliklerinin ortaya çıkmasını önlemek olduğunu iddia etti.

Şardan, ”Son zamanlarda dikkat ediyorum, müdahaleler hep sivil polislerce yapılıyor. İstanbul’daki çevik kuvvet polisi sayısı mı yetersiz, yoksa başka zorunluluktan mı bilemiyorum. Tartışılan genelgenin yayımlanma gerekçelerinden birisi de bu kanımca. Yerlerde sürüklenen, yumruklanan, bağırıp hakaret edilen insanlara yönelik davranışlarda bulunan sivil polislerin, suç işlediğinin açık biçimde tespit edilmesinin önüne de geçilmesi amaçlanıyor.’ ifadelerini kullandı.

Tolga Şardan çunları yazdı:

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun dominant yönetim tarzından olsa gerek kendisinden önce aynı makamda görev yapan eski genel müdürlere göre “oldukça düşük profil” görüntüsü veren Aktaş, imzaladığı genelgeyle polisin kamusal alanda görevini yaparken, ses ve görüntü kaydı alanların engellenmesi talimatını verdi.

Son dönemde özellikle toplumsal eylemlerde bilakis İstanbul’da göstericilere müdahale tarzında değişim yaşanıyor.

Uzun yıllardır sokak eylemlerini yakından izleyen bir gazeteci olarak yakın zamana kadar İstanbul’da da göstericilere müdahale çevik kuvvet polislerince yapılırdı. Ancak son zamanlarda dikkat ediyorum, müdahaleler hep sivil polislerce yapılıyor. Sosyal medyaya ve televizyonlara yansıyan görüntülerde bu durum açık biçimde görülüyor.

İstanbul’daki çevik kuvvet polisi sayısı mı yetersiz, yoksa başka zorunluluktan mı bilemiyorum.

Tabii bu durum, toplumsal eylemlerde içinden çıkılamaz bir durumu da beraberinde getiriyor kuşkusuz.

Pek seslendirilmese de, tartışılan genelgenin yayımlanma gerekçelerinden birisi de bu kanımca.

Yerlerde sürüklenen, yumruklanan, bağırıp hakaret edilen insanlara yönelik davranışlarda bulunan sivil polislerin, suç işlediğinin açık biçimde tespit edilmesinin önüne de geçilmesi amaçlanıyor.

Oysa aynı süreçte daha önceleri kasklarında numara yazan resmi çevik kuvvet polislerinin, gerek toplumsal eylemlerde, gerekse görev aldıkları diğer olaylarda daha temkinli, dikkatli ve talimatlara uyan davranışlarda bulunduğu biliniyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com