Gözaltına alınan Aysel Tuğluk serbest bırakıldı

Daha önce demans hastalığı nedeniyle salıverilen ve bugün yeniden gözaltına alınan eski HDP milletvekili Aysel Tuğluk'un, çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldığı öğrenildi.

KRONOS 08 Kasım 2023 GÜNDEM

Demans hastası olduğu için infaz erteleme kararı alan eski HDP milletvekili Aysel Tuğluk, Çağlayan Adliyesi’nde çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

Tuğluk, evine giden polisler tarafından 2012 tarihli bir soruşturma gerekçe gösterilerek gözaltına alınmıştı.

Tuğluk’a gözaltı kararı Özgürlükçü İçin Hukukçular Derneği’nin (ÖHD) sosyal medya hesabından şu ifadelerle duyurulmuştu:

“Aysel Tuğluk, evine giden polisler tarafından 2012 tarihli bir soruşturma gerekçe gösterilerek gözaltına alınmış olup Çağlayan adliyesine götürülmektedir. Demans hastası olması sebebiyle hakkında infaz erteleme kararı verilen Aysel Tuğluk’a karşı yargı tacizi devam ediyor!”

BİR YIL ERTELENMİŞTİ
Tuğluk hakkındaki 10 yıllık hapis cezasının infazı, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’nca sağlık nedeniyle bir yıl süreyle ertelenmişti.

NEDEN TUTUKLANMIŞTI?
Diyarbakır başsavcılığı tarafından DTK’yla ilgili yürütülen bir soruşturma kapsamında 28 Aralık 2016’da, ‘silahlı terör örgütünü yönetmek‘ suçlamasıyla tutuklanmıştı.

16 Mart 2018’de Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ‘örgüt yöneticisi olmak‘ iddiasıyla 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Cezası Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından onandı.


13 Ekim 2020’de, Ankara başsavcılığı tarafından, IŞİD’in Kobani’ye yönelik saldırısına karşı 6-8 Ekim 2014’te düzenlenen eylemlere ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında da tutuklanmasına karar verildi.

Aynı eylemler gerekçe gösterilerek HDP’nin önceki dönem eş genel başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski eş genel başkanı Sebahat Tuncel, HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü ve HDP MYK üyelerinin de aralarında bulunduğu 21’i tutuklu 108 kişi yargılanıyor.

Aysel Tuğluk, Figen Yüksekdağ ve Sebahat Tuncel

SAĞLIK SORUNLARI NE ZAMAN BAŞLADI?
Aysel Tuğluk tutuklandıktan 1,5 yıl sonra 78 yaşındaki annesi Hatun Tuğluk, 13 Eylül 2017’de Ankara’da hayatını kaybetmişti. Aysel Tuğluk’un özel izinli katıldığı törene ırkçı bir grup tarafından saldırılması nedeniyle cenaze defnedildiği mezardan çıkarılıp memleketi Tunceli’nde toprağa verilmişti. Aysel Tuğluk Tunceli’deki törene katılamamıştı.

Aysel Tuğluk’un ağabeyi Alaattin Tuğluk, kardeşinde daha önce rahatsızlığa dair belirtilerinin olmadığını, hastalığının annesini kaybettikten sonra başladığını söyledi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com