Gözaltına alınan Fincancı TRT ve Sabah tarafından hedef gösterildi

Gözaltına alınan Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı, TRT Haber ve Sabah'a servis edilen görüntülerle yeniden hedef gösterildi.

KRONOS 26 Ekim 2022 GÜNDEM

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, “terör propagandası yapmak” suçlamasından gözaltına alındı. TRT Haber ve Sabah’a servis edilen görüntülerde Fincancı’nın evindeki kitaplar ‘örgütsel yayın’ olarak tanıtıldı, tabanca ve mermi bulunduğu öne sürüldü.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kimyasal silah kullandığı iddiasına yönelik Fincan’cının ifadeleri sonrası hakkında soruşturma başlattı.

Avukatı aracılığı ile ifade vermeye geleceğini söylemesine rağmen  Fincancı, “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasından bugün gözaltına alındı ve evine baskın yapıldı.


 

SAVCILIK TTB İÇİN YENİDEN YAPILANMA İSTEDİ

Öte yandan, Cumhuriyet Başsavcılığı Fincancı’nın Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Başkanlığı görevine son verilmesini talep etti. Başsavcılık, yeni merkez konseyi başkanı seçilmesi için nöbetçi asliye hukuk mahkemesi nezdinde talep bulundu.

Savcılık merkez ve tabip odalarındaki sorumlu organların da görevlerine son verilmesi talep etti.

TTB’DEN AÇIKLAMA: ŞEBNEM HOCA İLE GURUR DUYUYORUZ

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın gözaltına alınması sonrası kurumdan ilk açıklama geldi.

Türk Tabipleri Birliği, Şebnem Korur Fincancı’nın gözaltına alınması sonrası sosyal medyadan bir paylaşım yaptı.

Yapılan paylaşımda, “Bir süredir yürütülen linç kampanyasının ardından bugün gözaltına alınan hocamız Dr. Şebnem Korur Fincancı’ya yapılanları asla kabul etmiyoruz. Hocamıza ve örgütümüze sahip çıkarak mücadelemizi sürdüreceğiz!” denildi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

“Şebnem Hoca ile Gurur Duyuyoruz

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı, kamuoyuna da yansıyan tartışmalar ve kendisine dönük çirkin saldırılar sonucu bugün gözaltına alınmıştır. Ne bu gözaltının ne de soruşturmanın hukuki zemini vardır, zira hocamızın ifade ettiği hiçbir şey suç unsuru değildir.

Bununla birlikte 21 Ekim 2022 tarihinde TTB Hukuk Bürosu tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ile görüşme yapılmış, savcılığa medyadan soruşturma başlatıldığının öğrenildiği belirtilerek, talep halinde Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın uygun bir zamanda ifade için gelebileceği bildirilmiştir. Bu bilgilendirmeye rağmen başsavcılık, Şebnem Korur Fincancı’nın gözaltına alınması sürecini başlatmıştır ve dahası bu süreci bir gösteriye dönüştürmüştür.

Geldiğimiz noktada bu gözaltı kararı iktidar çevrelerinin uzun zamandır TTB’ye ve TTB yöneticilerine yönelik artırmaya çalıştığı baskının son aşamasını oluşturmuş, kamuoyunda gelişen tartışmalar bu çabaya yönelik bahane olarak kullanılmıştır.

TTB, bahsi geçen tartışmalara dair düşünce ve ifade hürriyeti çerçevesinde gelen eleştirileri dikkatle dinlemekte ve değerlendirmektedir. Ancak bu durum, TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın uğradığı siyasi linci ve maruz kaldığı hukuksuz uygulamaları kabul edeceğimiz anlamına gelmeyecektir. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın, ifadesinin alınıp derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

Müstebit iktidarın uygulamalarına karşı, demokrasiyi, barışı, bilimin bağımsızlığını, bilim insanlarının ifade özgürlüğünü ve bunlarla yakından ilişkili halk sağlığını koruma mücadelesini Dr. Şebnem Korur Fincancı’ya ve TTB’ye sahip çıkarak sürdüreceğiz.

Dr. Şebnem Korur Fincancı, yalnız değildir, onurumuzdur!”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com