Gözaltındaki gazeteciye işkence: İşitme kaybı yaşadı

Diyarbakır’da gözaltına alınan gazeteci Sedat Yılmaz, 15 saat kelepçe ile götürüldüğü Ankara’da teslim edildiği polisin saldırısına uğradı. Yılmaz’ın başına isabet eden tekmeden dolayı işitme kaybı yaşadığı öğrenildi.

KRONOS 01 Mayıs 2023 GÜNDEM

Ankara merkezli operasyonla Diyarbakır’da gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı editörü Sedat Yılmaz’ın, getirildiği Ankara’da polislerin işkencesine maruz kaldığı belirtiliyor. Avukatına yaşananları anlatan Yılmaz, kulağına gelen bir tekme nedeniyle geçici olarak işitme kaybı yaşadığını söyledi.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı bir soruşturma gerekçe gösterilerek Diyarbakır’da gözaltına alınan Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu, Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Sedat Yılmaz ve eşi Selma Yılmaz ile İstanbul’da gözaltına alınan Sedat Yılmaz’ın kardeşi Filiz Yılmaz Ankara’ya getirildi.

Dosyaya getirilen 24 saatlik avukat görüş kısıtlamasının ardından avukatlarıyla görüşen Yılmaz ve Müftüoğlu, Ankara’ya otobüsle getirilirken 15 saat boyunca kelepçe ile tutulduklarını, 24 saat boyunca da aç bırakıldıklarını anlattı.

KULAĞINA TEKME ATTI 

Avukatı ile görüşen Sedat Yılmaz, yolculuğun ardından Ankara polisine teslim edildiği esnada araca bindirildiği sırada sağında bulunan bir polisin kafasına tekme attığını, kulağında işitme kaybı ve şiddetli ağrılar yaşadığını söyledi. Saldırı sırasında hakarete maruz kaldığını belirten Yılmaz, 15 saat boyunca kelepçe ile tutulmalarından ötürü boyun ve kol bölgesinde de şiddetli bir ağrının olduğunu aktardı. “Sohbet” adı altında ajanlık dayatmasına maruz kaldığını belirten Yılmaz, yine hakaretlere maruz kaldığını söyledi.

Avukatlar, Yılmaz’ın darp raporu için hastaneye götürülmesi için girişimlerde bulundu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com