Ukrayna’da son Lenin heykeli de yıkıldı

Ukrayna’da 2015’ten bu yana 1917 Ekim Devrimi’nin lideri Vladimir Lenin’e ait heykeller bir bir bulunup yıkılıyor. Ülkede şu ana kadar binin üzerinde heykel yıkılırken, kamusal alandaki son Lenin heykeli ise gece vakti yıkıldı. Bazı bölgelerde köylüler heykelleri kamufle ederek yıkılmasına engel oluyor.

YUNUS ERDOĞDU 29 Ocak 2021 DÜNYA

Ukrayna’da 2015’ten bu yana, Komünist (Sovyet) ve Nazi rejimlerinin izleri yasal olarak siliniyor. Ülkedeki; şehir, kasaba, köy, cadde ve sokaklardaki, Sovyetler Birliğinin önde gelenlerinin isimlerinin yerini Ukrayna tarihinin önemli şahsiyetleri alıyor.

Bu kapsamda Ukraynalı sivil toplum örgütü Svitanok’un Başkanı Vadim Pozdnyakov, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, “Ukrayna topraklarındaki son Lenin heykeli (İşgal altındaki ve fabrika ile sanatoryumlar gibi kapalı bölgeler dışında) devrildi! Heykel, Odesa Bölgesi’nin İzmayil (İsmail) İlçesindeki Stari Troyani köyünde duruyordu” diye yazdı. Heykelin gece karanlığında gizlice yıkıldığı kaydedildi.

GÖZDEN KAÇANLAR VE HALKIN KAMUFLE ETTİĞİ HEYKELLER…

Birçok defa, “Ukrayna’daki son Lenin heykeli yıkıldı” haberi yapıldı ancak Sovyetler döneminde, her köşeye, parka, köye, mahalleye Lenin heykeli dikildiği için “gözden kaçanlar” olabildiği kaydedildi. Habere göre; şimdiye kadar binin üzerinden Lenin heykeli yıkıldı. Ülkedeki Lenin heykellerinin herhangi bir kaydı bulunmuyor. Anıtsal ve sanat değeri olan heykellerin bir kısmı müzelere kaldırılırken, Bronz gibi kıymetli metal madenlerden olanlar ise eritilip hurdacılara satıldı. Bazı yerleşim yerlerinde ise halkın heykeli korumak için kamufle ettiği belirtiliyor.

Öte yandan Sovyet döneminde yapılmış bir fabrikaların sahalarında da, Lenin heykelleri bulunuyor. Özelleştirilen fabrikaların sahipleri ya da ortakları Lenin heykellerinin kaldırılmasına izin vermiyor. Bunun haricinde Rusya’nın işgal ettiği Kırım yarımadasında ve Donetsk ve Luhansk bölgelerindeki Lenin heykelleri mevcudiyetini sürdürüyor.

YIKIM KİEV’DEN BAŞLADI

Lenin heykellerinin yıkımı 9 Aralık 2013’te Ukrayna’nın başkenti Kiev’in merkezindeki kırmızı granitten yapılan Lenin heykelinin eylemciler tarafından büyük bir izdiham ile yıkılmasıyla başladı. Milliyetçiler, ellerindeki balyozlarla heykelden hatıra parçalar almıştı. Heykelden yaklaşık 40 kiloluk bir parçayı alarak lüks aracının bagajına koyan bir Ukraynalı ilginç görüntüler oluşturdu. Heykelin yakınındaki caddeden geçen araçlar da eylemcilere korna çalarak destek verdi.

ODESALILAR LENİN’İ MODEM YAPTI

Ukraynalı sanatçı Aleksander Milov, Odesa şehrindeki bir Lenin heykelini “Star Wars” (Yıldız Savaşları) filminin “karanlık lordu” olarak bilinen Darth Vader’a dönüştürdü. Ukrayna Merkez Seçim Komisyonu’nun (MSK) 10 Eylül’de yarınki (25 Kasım) yerel seçimlere katılmasına izin verdiği ‘Blok Darth Vader’ siyasi partisi ilginç bir seçim kampanyasına imza attı. Komünizmin sembollerinden Lenin’i, George Lucas’ın bilim kurgu filmi Star Wars serisinin en ünlü karakterlerinden Darth Vader’e çevirdi.

Ukrayna’nın Çop kentinde ise Sovyet lideri Vladimir Lenin’in, ‘komünizmden arındırma’ yasası çerçevesinde yerinden kaldırılan 4 metre uzunluğundaki heykeli çıkarıldığı açık arttırmada 9 bin 500 dolara satıldı. Elde edilen gelirin belediyenin bütçesine eklendiği belirtildi.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com