Gümrük Vergisi sıfırlandı, ithalatçı ödediği ile kaldı

İngiltere ile Türkiye arasında Serbest Ticaret Anlaşması imzalanana dek ithalatta Gümrük Vergisi ödeyen şirketlere alacakları ödenmiyor.

KRONOS 12 Ağustos 2021 EKONOMİ

İngiltere’den yıllık 6 milyar Amerikan Doları seviyesinde ithalata imza atan şirketler geçen yılı iki ülke arasında imzalanacak Serbest Ticaret Anlaşması (STA) beklentisiyle geçirdi.

Türkiye ile Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılan (Brexit) Birleşik Krallık arasında Serbest Ticaret Anlaşması 29 Aralık 2020 tarihinde imzalandı. Sanayi ürünlerinde vergiler karşılıklı sıfırlandı. Ancak bu anlaşmaya kadar Türk şirketleri İngiltere’den ithal ettikleri ürünler için teminata bağlı gümrük vergisi ödedi.

ANLAŞMA YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

İthalatçı şirketler gümrük tarife kodlarına göre yüzde 25 veya yüzde 19, ilaveten yüzde 30 oranında daha önce ödenmeyen, ancak Brexit ile birlikte ödenmeye başlanan “ilave gümrük vergileri” ve “ek mali yükümlülükleri teminat kapsamında ödedi.

Anlaşma yürürlüğe girene kadar İngiltere’den yapılan ithalat için gümrükte yüzde 55’e varan vergi ödendi. Ticaret Bakanlığı, alınan bu vergilerin geri ödeneceği sözünü verdi, fakat henüz ödemeler başlamadı.

İthalatçı firma yetkilileri ödenecek yüklü vergilerden dolayı sıkıntıya girdiklerini, nakit akışında zorluk yaşadıklarını dile getiriyor.


 

Kozmetik sektöründe faaliyet gösteren bir sanayicinin verdiği bilgiye göre STA imzalandıktan sonra geri ödeneceği sözü verilen vergi ödemeleri için geri ödeme süreci bir türlü başlamadı.

STA taraf ülkelerin kendi arasında gerçekleştirdiği ticaret hareketlerini etkileyen tarife ve tarife dışı engellerden muaf olması anlamına geliyor.

Türkiye’nin Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği başta olmak üzere çeşitli anlaşmaları söz konusu.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com