Günde 14 ilaç kullanıyordu: 84 yaşındaki Nusret Muğla cezaevinde hayatını kaybetti

Manisa’nın esnaf ve iş insanlarından 84 yaşındaki Nusret Muğla, altı yıl üç aylık hapis cezası nedeniyle kaldığı cezaevinde hayatını kaybetti. Günde 14 ilaç kullanmasıyla gündeme gelen Muğla, Bülent Arınç'ın arkadaşı olarak biliniyordu.

KRONOS 13 Şubat 2022 GÜNDEM MANŞET

Bank Asya’ya para yatırdığı gerekçesiyle Gülen cemaati soruşturmaları kapsamında altı yıl üç ay hapis cezasına çarptırılan hasta mahpus, 84 yaşındaki Nusret Muğla cezaevinde hayatını kaybetti.

Ölüm haberini insan hakları savunucusu Natali Avazyan duyurdu. Avazyan, “Nusret Muğla, Manisa cezaevinde 84 yaşında hayatını kaybetmiş. Suçu Bank Asya’ya para yatırıp, derneğe üye olmakmış. Çok üzüldüm onca rahatsızlığı vardı son günlerini evinde, sevdiklerinin yanında geçirmeliydi,” ifadelerini kullandı

Nusret Muğla’nın hayatını kaybetmesinin ardından CHP İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu’dan tepki geldi. Tanrıkulu, “Nusret Muğla için her hafta ısrarla ‘yaşlı’ dedik, ‘hasta’ dedik ama dinlemediniz. Cezaevinde Covid’e yakalandı ve bir süre sonra vefat etti. Vicdansızsınız ve bu ölümlerden siz mesulsünüz” dedi.

HDP Kocaeli Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu da “Bunlar normal ölüm mü cinayet mi? Ağır hastayı umursamadan cezaevinde tut, ölünce de ‘takdir i ilahi’ de” diyerek tepki gösterdi.

İş insanı Akın İpek, “Bu dönemin iktidarı, iftiharla boynuna asabilir bu resmi. Allahın C.C. huzurunda da, marifetleri arasında sayarlar” dedi.

 

Tıp doktoru Prof. Dr. Salih Kuk da bu ölümü “bir cinayet” olarak niteledi.

YARGITAY CEZASINI ONAMIŞTI

Nusret Muğla, Manisa T Tipi Cezaevi’nde kalıyordu. Muğla daha önce de Eylül 2016’da Manisa Emniyet Müdürlüğü’nde 31 gün gözaltına kaldıktan sonra tutuklanan Muğla, o dönemde kalp rahatsızlığı geçirmiş ve İzmir Yeşilyurt Devlet Hastanesi’nde anjiyo olmuştu. Anjiyonun ardından tahliye edilen Muğla tutuksuz yargılanıyordu. Ancak Yargıtay’ın hapis cezasını onaması sonrası yeniden cezaevine girmişti.

Kalp, tansiyon, romatizma, prostat, böbrek sorunları ve beyinde denge bozukluğu nedeniyle günde 14 ilaç içen Nusret Muğla, “Sağlık durumum çok iyi değil tabii. İlaçlarla ayakta duruyorum” demişti.

BÜLENT ARINÇ’IN YAKIN ARKADAŞIYDI

Uzun yıllar Manisa’da ayakkabıcılık yapan Nusret Muğla, Bank Asya’ya para yatırdığı, Manisa’daki Feza Derneği’ne üye olduğu ve Nevbahar adlı grup kurdukları için altı yıl üç ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Bülent Arınç’ı liseden beri tanıdığını söyleyen Nusret Muğla, “Yakın ilişkilerimiz vardı. Ailece tanışıyorduk. Ben siyasete girmedim, çok teklif ettiler, düşünmedim. Çok bahsetmek istemiyorum aslında. Kimseyi incitmek istemiyorum,” demişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com