Güney Kore ile swap merhem olmaz

Güney Kore ile Türkiye yerel para birimleri üzerinden swap mekanizması tesis edecek. İstikrarsız iki para birimi arasında swap vasıtasıyla döviz rezervi artmaz. Bir nebze dış ticaret ödemelerinde kolaylık sağlar. Bu da her iki tarafta firmaların swapı ne kadar tercih edeceğine bağlı.

TURHAN BOZKURT 12 Ağustos 2021 YAZARLAR

Katar ve Çin’in akabinde yerel para birimleri ile takas (swap) anlaşmasının benzeri Güney Kore ile de imzalandı.

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun haziranda sarf ettiği “İki ülke merkez bankası ile swap için müzakerelerimiz sürüyor.” cümlesinde geçen iki ülkeden birinin Güney Kore, diğerinin Azerbaycan olduğu biliniyordu.

Esasında net döviz rezervi -60 milyar dolara gerilemiş bir Merkez Bankası ille de swap mekanizması tesis edecekse önceliği Amerikan Merkez Bankası (Fed) ile Avrupa Merkez Bankası’na (ECB) vermeli. Aksi hâlde yerel para birimlerini takas etmenin döviz krizine bir faydası olmaz, olamaz.

Ne Fed’in ne de ECB’nin Türkiye’ye döviz desteği sağlamaması üzerinde uzun uzun müzakere edilmesi icap edecek kadar mühim bir yalnızlık.

GÜNEY KORE İLE TİCARET TÜRKİYE’NİN ALEYHİNE

Güney Kore ile imzalanan anlaşmaya göre İki ülke 2 milyar dolara tekabül edecek tutarda (Güney Kore Wonu-Türk Lirası) parayı havuza koyacak. Rezerv artırmaz, dış ticaret ödemelerinde kolaylık sağlar. Ancak kâğıt üzerindeki kadar basit değil bu işlemler.

Türkiye’nin Güney Kore’ye yıllık ihracatı 1,5 milyar Amerikan Doları. İthalat ise 6,5 milyar dolar. Her yıl 5 milyar dolar dış ticaret açığı veriyoruz.

Hâl böyle iken won-TL swapında Güney Kore Merkez Bankası elindeki fazla TL’yi ne yapacak? TL’nin kur riskini azaltmak için piyasadan gidip dolar alsa kim, ne diyebilir?


 

Merkez Bankası’nın (TCMB) swap (won-TL takası) anlaşması imzaladığı Güney Kore’nin para birimi won. 1 Amerikan Doları=1.161 Güney Kore Wonu. 1 Türk Lirası=135 Güney Kore Wonu.

Böylesine istikrarsız iki para birimi arasında swap vasıtasıyla döviz rezervi artmaz. Dış ticaret ödemelerinde kolaylık sağlar. Bu da her iki tarafta firmaların swapı ne kadar tercih edeceğine bağlı.

TÜRKİYE DOLAR VE EURO AÇIĞINI KAPATAMIYOR 

Yuan, riyal ve won gibi para birimlerinin konvertibilitesi (uluslararası ticarette kabul görme) dolar ve euro ile mukayese bile edilemez.

Dolayısıyla bu para birimlerinde swap anlaşmaları Türkiye’nin döviz krizine merhem olamaz. Nitekim Katar ve Çin merkez bankaları ile tesis edilen swap mekanizmaları da işe yaramadı.

Hukuk ve demokrasiden son sürat uzaklışılırken, TCMB başta olmak üzere kurumlarının içinin boşaltılırken swap gibi geçici çözümlerle döviz açığının kapatılamayacağını idrak ederek ilk adım atılabilirdi.

İletişim için:
[email protected]

Twitter: @turhanbozkurTV

YouTube: https://www.youtube.com/turhanbozkurt

Facebook: https://www.facebook.com/TurhanBozkurt/

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com